Poche je problém, řekl Pirát Bartoš. Pak nastínil osud ČSSD v Babišově vládě

27.06.2018 14:47

Ve studiu ČT24 komentoval vznik nové vlády předseda Pirátů Ivan Bartoš a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ivan Bartoš znovu vysvětloval, že přes Čapí hnízdo nejede vlak, a Tomio Okamura nechce „multikulturní globální řád“, který prý prosazuje ČSSD.

Poche je problém, řekl Pirát Bartoš. Pak nastínil osud ČSSD v Babišově vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš

První komentář od Ivana Bartoše byl, že Babišova vláda měla být tzv. zimní, a nyní máme léto. Situaci, kdy Andrej Babiš uzavřel koalici se sociálními demokraty za podpory komunistů, označil za lepší variantu, než kdyby se spojil s Tomiem Okamurou a jeho SPD. Nicméně, že vláda je s podporou komunistů, mu stále vadí. Piráti prý spolupracují na tvorbě zákonů, jsou „konstruktivně opoziční“ podle Ivana Bartoše, ale vládu podpořit nemohou kvůli předvolebním slibům. Ale vadí jim i někteří kandidáti, jako „nestavitel“ dálnic Daniel Ťok a často zmiňovaný europoslanec Poche.

Anketa

Doporučujete ÚV KSČM doporučit poslancům KSČM toleranci vlády Andreje Babiše?

hlasovalo: 10343 lidí

Na otázku, zda při jednání nemohli slevit ze svých požadavků, odpovídá Ivan Bartoš, že nemohli a vina prý spočívá na Andreji Babišovi, který chtěl být premiérem, i když je stíhaný v kauze Čapí hnízdo. „Vždyť to je paradox, protikorupční vláda v čele s trestně stíhaným Andrejem Babišem,“ vysvětluje Bartoš. Na úlohu ČSSD v koalici nahlíží Bartoš takto: „Když se koaličnímu partnerovi, sociální demokracii, něco nebude líbit, tak zafunguje ta koaliční trojka ANO, KSČM, SPD ve Sněmovně.“

Že chybí ministr zahraničí, to je prý problém navenek. Kumulovat funkce by se neměly a tak důležitý post má mít samostatného ministra.

Jako další hovořil šéf SPD Tomio Okamura. Jeho první komentář zněl: „Je to snad poprvé v historii Poslanecké sněmovny, kdy předstupuje vláda, která je slepenec, kde jeden člověk musí mít hned 3 funkce,“ naráží Tomio Okamura na Jana Hamáčka. Takový slepenec byl podle slov předsedy hnutí SPD nutný, aby se vláda líbila Angele Merkelové, o čemž prý psal i německý tisk. „Andrej Babiš prý v dubnu dostal telefonát od Angely Merkelové, která ho varovala před spoluprací s SPD,“ citoval Okamura německý deník.

Výsledky voleb jsou podle Okamury jasné, lidé si nepřejí pokračování ČSSD ve vládě. Andrej Babiš se vymezoval proti ČSSD, a teď s nimi tvoří vládu, což je podle předsedy SPD podraz na voliče. ČSSD je dle něj strana, která neplní sliby a je zapletena v korupčních skandálech, ze kterých Okamura zmínil například OKD a europoslance Teličku a také nedořešenou záležitost ohledně Lidového domu. „Já myslím, že je to vláda, která nemůže být pozitivní pro Českou republiku,“ komentoval Okamura vládu.

Na ČSSD Okamura prý útočí kvůli OKD, kterou vytuneloval Bakala s podpisem Bohuslava Sobotky. Taková strana nemůže být nový vítr, myslí si Okamura. Dále je podle něj probruselská a proimigrační a chce zavést „multikulturní globální řád“. Na otázku, zda jsou hnutí ANO podrazáci, Okamura o poznání diplomatičtěji odpověděl, že tak expresivní výraz by nepoužil. Ale podporu pro novou vládu Andreje Babiše vyloučil do té doby, než bude mít v programových prioritách body, jež má v programu hnutí SPD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po videu s usměvavým Zemanem: I na smrtelné posteli bude kompetentnější než Vystrčil

20:33 Po videu s usměvavým Zemanem: I na smrtelné posteli bude kompetentnější než Vystrčil

Hradní kancléř Vratislav Mynář dnes předložil důkaz, že hospitalizovaný Miloš Zeman je schopen jedna…