Podle Chodorkovského se Rusko a Západ chtějí opět sblížit

27.11.2015 10:06

Ruský prezident Vladimir Putin chce zlepšit vztahy mezi Ruskem a Západem, které kvůli sporu kolem Ukrajiny klesly na nejnižší úroveň od konce studené války – a nejspíš toho dosáhne. Soudí tak odpůrce Kremlu a někdejší ruský oligarcha Michail Chodorkovskij, který bezmála deset let strávil v ruském vězení a nyní žije v exilu. Zájem na sblížení má podle něj i Západ.

Podle Chodorkovského se Rusko a Západ chtějí opět sblížit
Foto: tan, mail.ru
Popisek: Michail Chodorkovskij je ruský podnikatel a manažer. Patřil do sféry tzv. oligarchů. Byl jednou z nejvýraznějších postav ruského hospodářství 90. let

„Sankce (Západu proti Rusku) možná formálně zrušeny nebudou, ale budou zmírněny, protože západní politici čelí tlaku podnikatelů ve svých zemích,“ prohlásil v rozhovoru s agenturou Reuters Chodorkovskij, jehož firma Jukos byla svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku.

Chodorkovskij tvrdí, že větší hrozbou než sankce je pro Rusko samotný Putin, který prý dovedl zemi k takové stagnaci, že stát se může zhroutit. Chodorkovskij je nicméně přesvědčen, že Putin se u moci udrží ještě mnoho let.

Putinův kritik, který se pokoušel angažovat v politice, byl v minulosti považován za nejbohatšího člověka v Rusku. V roce 2003 byl ale zatčen a později odsouzen k mnohaletému vězení za daňové úniky a zpronevěru. Společnost Jukos pak byla rozdělena a zestátněna, přičemž většinu majetku získala polostátní firma Rosněfť řízená Putinovým spolupracovníkem Igorem Sečinem. V srpnu 2006 Jukos vyhlásil bankrot.

Nyní 52letý Chodorkovskij, který se na základě prezidentské milosti ocitl na svobodě v prosinci 2013, opakovaně své odsouzení označoval za exemplární trest za to, že si troufl postavit se Putinovi. Evropský soud pro lidská práva nicméně v červenci 2013 dospěl k závěru, že proces s Chodorkovským nebyl politicky motivovaný, třebaže byla porušena práva souzeného na spravedlivý proces a na respektování soukromí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…