Podpořme bioplyn, říká Babišův Faltýnek. A je zde problém...

26.02.2014 8:25

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek chce ve sněmovně prosadit podporu výroby elektřiny z bioplynu. Faltýnek je ale ve střetu zájmů, upozorňují středeční Hospodářské noviny. Podle nich je totiž Faltýnek zároveň členem představenstva firmy Agrofert, která patří lídrovi hnutí ANO Andreji Babišovi a která vlastní osm bioplynových stanic.

Podpořme bioplyn, říká Babišův Faltýnek. A je zde problém...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek

Navíc Babiš koncem roku 2012 koupil firmu Farmtec, která postavila do roku 2013 zhruba 70 bioplynových stanic.  

„Její tržby se loni kvůli sníženým dotacím propadly o 600 milionů na 1,2 miliardy korun. A na letošní rok už kvůli nulovým dotacím nemá ani jednu zakázku,“ píše list. Babiš listu sdělil, že kvůli střetu zájmů se hlasování o zmíněné záležitosti zdrží.

Faltýnek ale střet zájmů popírá. Prý zemědělcům slíbil, že bude bojovat za jejich zájmy, což prý zmíněným návrhem činí. „Hlavním důvodem je podpora zaměstnanosti, protože v živočišné výrobě došlo v Česku k největšímu propadu výroby, a tím i zaměstnanosti, a právě synergie s malou bioplynovou stanicí může pomoci rozměr živočišné výroby udržet, nebo i rozšířit,“ citují Faltýnkův názor noviny.

Ty také upozornily na to, že za podporu bioplynu zaplatili v loňském roce čeští spotřebitelé 6,4 miliardy korun. Pokud by prošel Faltýnkův návrh, prý by tato částka mohla ještě vzrůst.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…