Podporujeme digitalizaci, tvrdí Babišova vláda. Přidává však jedno „ale“

21. 7. 2019 22:28

K poslaneckému návrhu na sjednocení dat o veškeré technické infrastruktuře v digitální technické mapě zaujme vláda zřejmě neutrální stanovisko. Vyplývá to z návrhu pro pondělní jednání vlády, napsala ČTK,

Podporujeme digitalizaci, tvrdí Babišova vláda. Přidává však jedno „ale“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání vlády bez ministrů koaliční ČSSD. Ti byli na jednání předsednictva své strany o setrvání ve vládě
reklama

Novelu zákona o zeměměřictví, která má zrychlit stavební řízení, podepsalo osm desítek poslanců ze všech sněmovních klubů. Podíleli se na na ní i odborníci z Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, Ministerstva pro místní rozvoj, jednotlivých krajů a také správci sítí.

Digitální technická mapa by měla obsahovat aktualizovaná data o pozemních komunikacích, železničních tratích, elektrických vedeních, vodovodech, plynovodech, kanalizacích nebo datových sítích. Shrne informace o tom, jaké sítě v konkrétním místě vedou a kdo je jejich správcem. Pomoci by mimo jiné měla městům v plánování oprav.

Předkladatelé v důvodové zprávě píšou, že digitální technické mapy, které by byly pořizovány a spravovány na závazném jednotném standardu pro území celé ČR, právní řád dosud neupravuje. Právní řád obsahuje pouze právní úpravu technických map v zákoně o zeměměřictví a ve stavebním zákoně.

Vláda v návrhu stanoviska uvádí, že podporuje proces digitalizace agend v rámci rozvoje veřejné správy. Poukazuje zároveň na to, že již v červnu schválila věcný záměr nového stavebního zákona, který mj. předpokládá zřízení nových informačních systémů veřejné správy obsahujících garantované informace o území. Jde zejména o Národní geoportál územního plánování.

V připomínkovém řízení vyslovilo nesouhlas Ministerstvo vnitra, které odhadlo náklady na vybudování systému na řádově stovky milionů korun. Nelze podle něj počítat s tím, že se tyto náklady podaří zaplatit z evropských fondů, jak předpokládají navrhovatelé. Bez ohledu na stanovisko vlády dostanou materiál k projednání poslanci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…