Pokud bude zvolen Donald Trump, vzbouří se armáda, uvedl významný činitel z USA

29.02.2016 7:21

Pokud by se republikánský kandidát Donald Trump skutečně stal prezidentem Spojených států amerických a rozhodl se převést do praxe skutečnosti, které prohlašuje v kampani, existuje důvodné podezření, že by mu armáda mohla odmítnout poslušnost, tvrdí někdejší šéf CIA Michael Hayden.

Pokud bude zvolen Donald Trump, vzbouří se armáda, uvedl významný činitel z USA
Foto: repro Fox News
Popisek: Donald Trump, republikánský kandidát na prezidenta USA

Rétoriku, kterou jeden z republikánských kandidátů na příštího amerického prezidenta používá ve volební kampani, nese někdejší šéf CIA Michael Hayden s velkou nelibostí. V pátek v pořadu HBO „Real Time with Bill Maher“ se dokonce nechal slyšet, že pokud by Trump nakonec uspěl ve volebním klání, stal se americkým prezidentem a vykonával svůj mandát v souladu s tím, co nyní prohlašuje, armáda mu patrně odmítne poslušnost.

Za vůbec nejkontroverznější Trumpův výrok považuje Hayden ten o zabíjení rodinných příslušníků teroristů. „To by donutilo lidi přemýšlet, protože jim příliš nezáleží na vlastních životech, ale věřte mi to, nebo ne, na životech rodinných příslušníků jim záleží velmi,“ prohlásil americký magnát v jedné prosincové debatě.  

Projekt Politifact.com, který podobně jako český Demagog.cz ověřuje výroky politiků, upozornil na to, že zabíjet teroristům rodinné příslušníky zakazují ženevské konvence. Na tuto skutečnost navázal v pátek i Hayden, který uvedl, že provedení takovéhoto příkazu by šlo proti všem mezinárodním pravidlům o ozbrojeném konfliktu. Pokud by Trump z pozice amerického prezidenta příkaz přece jenom vydal, armáda by ho dle někdejšího šéfa CIA odmítla vykonat.

„Předestřel jste pádný důvod, proč nepodpořit kandidaturu Donalda Trumpa. Mohlo by dojít k puči,“ vtipkoval na toto konto moderátor pořadu Bill Maher. Proti tomu se ale Hayden ohradil. Prý ani náznakem nechtěl naznačit, že by armáda mohla vyvolat státní převrat. „Myslím, že to, o čem jste hovořil, odpovídá definici puče,“ trval na svém Maher.

Server amerického deníku Washington Post, který o výrocích Michaela Haydena, šéfa CIA mezi lety 1999 a 2005, informoval, poukazuje také na jiný Trumpův výrok o teroristech, který mnohé donutil pozvednout obočí. Republikánský kandidát se v únoru v Jižní Karolíně nechal slyšet, že podporuje waterboarding (technika, při které se navozuje pocit topení, pozn. red.) a další podobné metody výslechu, protože mučení prý funguje jako spolehlivý nástroj, prostřednictvím něhož se dají z teroristů vytáhnout důležité informace.

Používání waterboardingu zakázal současný americký prezident Barack Obama ve svém funkčním období. Trump se vyslovil nejen pro jeho znovuzavedení, nýbrž i pro zařazení takových technik výslechu, které jsou oproti waterboardingu mnohem nesmlouvavější a tvrdší. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

16:06 EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

Nákup víceúčelových vrtulníků pro armádu by mohl být v ideálním případě zadán v létě. Po jednání sně…