Pokud nechceme vojensky zakročit na Ukrajině, neměli bychom ji přese všechno vzít do EU, ptá se komentátor

24.05.2015 8:58

Slovy „Na východní frontě klid“ začíná Teodor Marjanovič v sobotní Mladé frontě Dnes svůj komentář k nejnovějšímu dění okolo krize na Ukrajině. Parafrázi názvu slavného románu o první světové válce použil proto, že i fronta na Ukrajině se nepohybuje, a přesto na ní dále umírají lidé. Poukazuje na to, že přestože o ukrajinské krizi jednali americký a ruský ministr zahraničí minulý týden osm hodin, k žádnému výsledku to nevedlo. Podobně se Marjanovič vyjadřuje i o výsledcích skončeného summitu Východního partnerství.

Pokud nechceme vojensky zakročit na Ukrajině, neměli bychom ji přese všechno vzít do EU, ptá se komentátor
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ukrajina

Komentátor upozorňuje na to, že zmíněnému setkání Kerryho s Lavrovem se věnoval americkým vládním demokratům často nakloněný list The Washington Post v pátek ve svém redakčním komentáři. Podle něj výsledky jednání nejsou povzbuzující. A zmiňuje souvislost, která se po schůzce obou ministrů zahraničí ukázala: „Ruští představitelé a média kladli velký důraz na to, že pan Kerry v rozhovorech nezmiňoval ruskou anexi Krymu, tedy vrcholný úspěch agresivního postupu pana Putina,“ citoval Marjanovič z komentáře zmíněného amerického listu a posteskl si, že Putinovi všechno projde.

Bylo fajn, co řekl Tusk. Ale...

Ukázkou toho, že se přece jen něco dá dělat i za situace, když se nikomu nechce jít na Ukrajinu bojovat, je prý skončený summit Východního partnerství, což bylo setkání evropských představitelů s lídry zemí nacházejících se na pomezí s Ruskem. Konkrétně šlo o Bělorusko, Ukrajinu, Moldavsko, Gruzii, Arménii a Ázerbájdžán.

Podle Marjanoviče „bylo fajn“, když předseda Donald Tusk při popisu situace na Ukrajině použil slova „agrese“ a „válka“ a nebral si v tomto ohledu obvyklé diplomatické servítky. Jenže jako už tolikrát se opět ukázalo, že EU nechce Ukrajině a Gruzii pootevřít dveře ke členství, jak by si obě země přály. Marjanovič přiznává, že odpovědí bylo „Nechceme nikomu dávat falešné naděje“ nebo „Nejste na to připraveni“.

Marjanovič přiznává, že Ukrajina není v ideálním stavu, aby do EU vstoupila. „Ale pokud na jednu stranu přiznáváme, že se v Evropě děje agrese, a nechceme proti ní vojensky zakročit, není cestou ven z objektivního marasmu rázný krok v podobě přijetí Ukrajiny do EU nehledě na to, do jaké míry je zkorumpovaná, administrativně zaostalá a na svém východě ukousnutá?“ pokládá si Marjanovič závěrem odvážnou otázku s tím, že odpovědí na ní je „setrvalé ticho“. Ovšem až na rány z houfnic...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

20:18 Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

O táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války zemřely stovky lidí, toho bylo napsáno již hod…