Pokud nechceme vojensky zakročit na Ukrajině, neměli bychom ji přese všechno vzít do EU, ptá se komentátor

24.05.2015 8:58

Slovy „Na východní frontě klid“ začíná Teodor Marjanovič v sobotní Mladé frontě Dnes svůj komentář k nejnovějšímu dění okolo krize na Ukrajině. Parafrázi názvu slavného románu o první světové válce použil proto, že i fronta na Ukrajině se nepohybuje, a přesto na ní dále umírají lidé. Poukazuje na to, že přestože o ukrajinské krizi jednali americký a ruský ministr zahraničí minulý týden osm hodin, k žádnému výsledku to nevedlo. Podobně se Marjanovič vyjadřuje i o výsledcích skončeného summitu Východního partnerství.

Pokud nechceme vojensky zakročit na Ukrajině, neměli bychom ji přese všechno vzít do EU, ptá se komentátor
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ukrajina

Komentátor upozorňuje na to, že zmíněnému setkání Kerryho s Lavrovem se věnoval americkým vládním demokratům často nakloněný list The Washington Post v pátek ve svém redakčním komentáři. Podle něj výsledky jednání nejsou povzbuzující. A zmiňuje souvislost, která se po schůzce obou ministrů zahraničí ukázala: „Ruští představitelé a média kladli velký důraz na to, že pan Kerry v rozhovorech nezmiňoval ruskou anexi Krymu, tedy vrcholný úspěch agresivního postupu pana Putina,“ citoval Marjanovič z komentáře zmíněného amerického listu a posteskl si, že Putinovi všechno projde.

Bylo fajn, co řekl Tusk. Ale...

Ukázkou toho, že se přece jen něco dá dělat i za situace, když se nikomu nechce jít na Ukrajinu bojovat, je prý skončený summit Východního partnerství, což bylo setkání evropských představitelů s lídry zemí nacházejících se na pomezí s Ruskem. Konkrétně šlo o Bělorusko, Ukrajinu, Moldavsko, Gruzii, Arménii a Ázerbájdžán.

Podle Marjanoviče „bylo fajn“, když předseda Donald Tusk při popisu situace na Ukrajině použil slova „agrese“ a „válka“ a nebral si v tomto ohledu obvyklé diplomatické servítky. Jenže jako už tolikrát se opět ukázalo, že EU nechce Ukrajině a Gruzii pootevřít dveře ke členství, jak by si obě země přály. Marjanovič přiznává, že odpovědí bylo „Nechceme nikomu dávat falešné naděje“ nebo „Nejste na to připraveni“.

Marjanovič přiznává, že Ukrajina není v ideálním stavu, aby do EU vstoupila. „Ale pokud na jednu stranu přiznáváme, že se v Evropě děje agrese, a nechceme proti ní vojensky zakročit, není cestou ven z objektivního marasmu rázný krok v podobě přijetí Ukrajiny do EU nehledě na to, do jaké míry je zkorumpovaná, administrativně zaostalá a na svém východě ukousnutá?“ pokládá si Marjanovič závěrem odvážnou otázku s tím, že odpovědí na ní je „setrvalé ticho“. Ovšem až na rány z houfnic...

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…