Pokud se Stropnický stane ministrem, chce ušetřit desítky milionů

21.01.2014 20:16

Pokud se Martin Stropnický (ANO) stane ministrem obrany, chce v nejbližších měsících po jmenování ušetřit řádově desítky milionů korun na provozu resortu. Až poté, co zefektivní chod úřadu, chce pro ministerstvo žádat o navýšení rozpočtu. Stropnický to dnes v Poslanecké sněmovně řekl ČTK.

Pokud se Stropnický stane ministrem, chce ušetřit desítky milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Herec Martin Stropnický
reklama

„Abych mohl třeba orodovat za zvýšení rozpočtu Ministerstva obrany v příštím roce, tak ale považuju za logické, že musím vykázat nějaké zefektivnění toho hospodaření už v tomhle roce. Je to provázané," řekl Stropnický.

Šetřit chce například dalším prodejem nepotřebného armádního majetku. Rád by také prověřil smlouvy na IT zakázky nebo potřebnost externích právních služeb. „Ten aparát, celkové hospodaření ministerstva, tak ty rezervy jsou," uvedl Stropnický.

Stropnický se na setkání se Zemanem těší
Podle něj obranu „nezdobí" nakupování vojenské techniky a skandály, které s akvizicemi souvisejí. „A to určitě bude jedna z hlavních věcí, na kterou se nové vedení bude muset zaměřit," dodal Stropnický.

Pochválil naopak armádní Bílou knihu, kterou připravil tým někdejšího ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). Jedná se o kvalitní koncepci, z níž se však některé věci nepodařilo zavést v původně předpokládaných termínech, zdůraznil. Naplňování dosud nesplněných cílů Bílé knihy podle něj bude vyžadovat investice do armády.

Stropnický půjde ve středu odpoledne na Pražský hrad, kde ho čeká zhruba hodinová audience u prezidenta Miloše Zemana. Nejvýše postavený politik se přitom netají svými výhradami k odborné způsobilosti kandidáta vést Ministerstvo obrany. Stropnický je spíše známý jako herec, působil ale i na Ministerstvu zahraničních věcí a v diplomacii. Na schůzku s prezidentem se prý nijak zvlášť nepřipravoval. „Rozhodně tam nejdu složit nějaký test. Já to beru jako pohovor s hlavou státu a svým způsobem se na to vlastně těším," řekl ČTK Stropnický.

Prezident dopředu avizoval, že nemusí jmenovat ministrem každého kandidáta, kterého mu navrhne designovaný předseda vlády Bohuslav Sobotka. Předseda vznikající vlády ale míní, že Zeman jím navržená jména do vlády jmenuje.

Ministerstvo obrany se v posledních letech vyrovnávalo s vládními rozpočtovými škrty. Úřad by měl letos hospodařit s výdaji téměř 43 miliard korun. Armáda by přitom podle některých svých představitelů měla mít rozpočet o zhruba 12 miliard vyšší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

7:54 „Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

Premiér Andrej Babiš uvízl kvůli počasí v Bruselu a nemohl se vrátit do Česka, které se potýká s nás…