Policie odmítla stíhat za hrnky s Hitlerem a Stalinem. Je to prý podnikání nevhodné, ale ne trestné

2. 8. 2018 22:48

Považovat prodej hrnků a triček s podobiznou Adolfa Hitlera či Josifa Stalina, tak jak to na internetu dělá nakladatelství Naše vojsko, za protiprávnost – ano, či ne? O tom měla v tomto případě rozhodnout pražská policie, která dle svých závěrů prodávání zboží s podobiznami nacistických a komunistických pohlavárů za protiprávní nepovažuje. „V českém právním řádu není jakýmkoliv způsobem kodifikován obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů či osob,“ zdůvodnil mluvčí pražských policistů Jan Daněk s tím, že případ byl odložen.

Policie odmítla stíhat za hrnky s Hitlerem a Stalinem. Je to prý podnikání nevhodné, ale ne trestné
Foto: The100.ru
Popisek: J. V. Stalin

„Potisky jsou sice eticky na hraně, ale nepropagují zmíněné masové vrahy. Nechceme být jako za socialismu. Co se nesmělo, to se škrtalo a nesmělo se to psát,“ uvedl ředitel nakladatelství Emerich Drtina a dodal, že jsme přece dnes v demokracii, kde můžeme cokoliv.

I přes Drtinovo vysvětlení čelí nakladatelství kvůli zmíněným potiskům velké kritice. Server iDNES.cz například informoval, že ředitelka Institutu Terezínské iniciativy, jenž má na svědomí projekt Holocaust.cz, Tereza Štěpková označuje Drtinův byznys za nevhodný. „Rozhodně to není v pořádku. Jde o úctu k obětem holocaustu. Pokud může taková věc urazit jednoho přeživšího nebo jeho blízkého, tak by ji nikdo prodávat neměl,“ je přesvědčena Štěpková.

Původní zdroj ZDE

Prodej předmětů s potisky Hitlera a Stalina se nelíbí ani Federaci židovských obcí. V případě nakladatelství Naše vojsko se podle ní jedná o počin otevřeně glorifikující nacistický režim. „Podobné aktivity a činy považujeme za urážku všech, kteří byli nacistickým režimem zavražděni, a projev naprosté neúcty k přeživším a pozůstalým,“ sdělila k případu své stanovisko.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Průšvih Babiše s EU pokračuje: Z ČSSD přišla jedovatá slina, odjinud zásadní informace

9:35 Průšvih Babiše s EU pokračuje: Z ČSSD přišla jedovatá slina, odjinud zásadní informace

Český premiér Andrej Babiš (ANO) má opravdu velký problém, na který pravděpodobně doplatí všichni ob…