Politici jsou překvapeni požadavkem církví na vydání majetku obcí

17.02.2014 17:10

Politici jsou překvapeni požadavkem řádu křižovníků, který se chce u soudu domoci vydání nemovitostí v majetku obce. O případu dnes informoval deník Právo. Podle poslance za TOP 09 Stanislava Polčáka to zákon o narovnání s církvemi neumožňuje a soud by měl takovou žalobu zamítnout. Podle místopředsedkyně ČSSD Aleny Gajdůškové je to důsledkem špatně připraveného zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a koalice bude při vyjednávání s církvemi usilovat o to, aby se takových požadavků vzdaly. Řekla to ČTK.

Politici jsou překvapeni požadavkem církví na vydání majetku obcí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěný kříž s Kristem
reklama

Podle mluvčí Ministerstva kultury Anny Ješátkové počítá zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi s tím, že je možné vydat pouze majetek ve vlastnictví státu. Za majetek, který je ve vlastnictví obcí, krajů či soukromých osob a který vydat nelze, církve dostávají finanční náhrady. „Problém je, že existuje spor o to, zda dotčené nemovitosti jsou skutečně ve vlastnictví obcí, nebo zda jsou ve vlastnictví státu. K posouzení otázky vlastnictví jsou příslušné jedině soudy," uvedla na dotaz ČTK Ješátková.

Soud by měl takový požadavek zamítnout, míní Polčák

Gajdůšková ČTK řekla, že koalice s požadavky církví na majetek obcí nepočítala. „Je to ne úplně pochopitelné a velmi prapodivné. Ale toto je jenom známka toho, jak špatně byl ten zákon udělán," řekla ČTK Gajdůšková. Zástupci koalice budou chtít na jednání s církvemi o tomto tématu mluvit. Zabývat by se tím měl i vládní monitorovací tým, který k otázce restitucí vznikne. „V této chvíli je to zřejmě na právní bitvu," konstatovala Gajdůšková.

Podle Polčáka by ale požadavek na vydání obecního majetku neměl u soudu uspět. „To, co drží stát, se vydá, co nedrží, se nahradí penězi. Chtít peníze a zároveň pozemek nejde, to je duální majetkový požadavek," řekl ČTK Polčák. „Pokud by řád i nadále chtěl uplatňovat tento postup u soudu, tak věřím, že soud majetkový nárok zamítne," uvedl Polčák, který jako advokát v minulosti zastupoval město Řevnice v podobném sporu. Církevní řád, který tehdy žádal vydání nemovitosti, svou žalobu stáhl poté, co nabyl účinnosti zákon o vyrovnání s církvemi. Soud podle Polčáka zároveň proces kvůli nabytí účinnosti zákona zastavil.

Podle předsedy KDU-ČSL a vicepremiéra Pavla Bělobrádka by měly rozhodnout soudy, jestli jsou nároky církví v žalobách na obce oprávněné. „Pokud to tak být nemá, budou zamítnuty," řekl Bělobrádek ČTK.

S takovým krokem jsme nepočítali, říká Benda z ODS

Jeden z autorů zákona poslanec Marek Benda (ODS) pro dnešní Právo uvedl, že paragraf, který církvím umožňuje soudit se o nezákonně vydaný majetek, do zákona dali kvůli tomu, aby umožnili církvím žádat pozemky, které pozemkový fond nezákonně vydal. Nepředpokládali prý ale, že církevní subjekty poženou k soudům i obce a soukromé osoby.

Podle deníku Právo se mohou církevní subjekty soudit o majetek, který byl vydán v rozporu s takzvaným blokačním paragrafem. Ten zakázal pozemkovému fondu nakládat s bývalým církevním majetkem. Například Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou takto žádá vydání tří činžovních domů v pražském Karlíně, které byly převedeny na hlavní město.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

19:35 Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey se, po zablokování účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa s více …