Politici jsou umanutí jako děti, píše sociolog Keller

18. 4. 2011 7:41

Politologové mají problém s vysvětlením chování vlády Petra Nečase (ODS). Sociolog Jan Keller ovšem pro pochopení chování českých politiků používá vývojovou psychologii. Kvůli pochopení politiků v Nečasově vládě je dobré začít od kapitoly dětský věk a prepubescence.

Politici jsou umanutí jako děti, píše sociolog Keller
reklama
„Děti v tomto věku nedokáží regulovat výrazy citů, takže se každou chvíli poškorpí a hned se zase udobřují. Tu zahlédneme v jejich očích slzičky, a vzápětí si padají do náruče a slibují si, že už budou napořád těmi největšími kamarády," píše Keller.

Chci tu reformu, chci

V tomto období děti také neustále opakují: „Já to chci". Neumějí ovšem vysvětlit, proč něco vlastně chtějí. Pořád jen umíněně opakují: „Chci, chci, chci." Podle Kellera stejně argumentují ministři, kteří prosazují například penzijní reformu, reformu školství nebo zavedení školného.

Dalším znakem tohoto dětského období je, že se jedno opičí po druhém. „Když má něco Tonda, chce to mít Frantík taky. Navzájem se přitom trumfují. Tonda má tři křesílka, Frantík potřebují mít aspoň čtyři. Když má Toník tři aférky, Frantíkovi by dvě nestačily. Tak dlouho loudí, až bude mít i tu třetí," přirovnává dál Keller.

Nechápou rozdíl mezi báchorkou a realitou

Děti si také pořád něco vymýšlejí. I když vám drze lžou do očí, je zbytečné je za to trestat. Jsou totiž přesvědčené, že mají pravdu. Nerozlišují mezi báchorkami a realitou. Klidně budou tvrdit, že rozumí financím nebo že s poklesem daní se zvyšují výnosy.

Neustále na sebe žalují a těší se z toho, když pak vážný pan učitel kárá provinilce. Když jsou ovšem samy přistiženy, přísahají, že za nic nemůžou a vícekrát to neudělají. Ty ubrečené děti pak neopomenou ocitovat slova z francouzské komedie Knoflíková válka pojednávající o střetu dvou klukovských part: „Kdybysem to byl věděl, tak bysem sem nechodil."

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

11:45 Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

„Odporní lidi, podlost a svinstvo,“ bouchly saze režisérovi Davidu Martínkovi poté, co zjistil, že v…