Politici mlčí a strůjce privatizace Škody je spokojen, píše šéfredaktor

04.02.2012 13:59

Problematika privatizace Mostecké uhelné společnosti v posledních měsících plnila stránky novin i zpravodajských serverů. Jde však jen o jednu z mnoha českých privatizací, nad kterou se vznáší otazníky. Šéfredaktor MF Dnes Robert Čásenský si ve svém komentáři všímá toho, že všechny privatizační kauzy mají jedno společné – politici o nich svorně mlčí. Je přitom jedno, zda jde o politiky zleva či zprava.

Politici mlčí a strůjce privatizace Škody je spokojen, píše šéfredaktor
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Martin Roman
reklama

Šéfredaktor MfD Robert Čásenský se v sobotním komentáři věnuje především privatizaci Škody Plzeň a nejasnostem, které jí provázely. Tvrdí, že dnes je jasné, kdo na privatizaci odpovídajícím způsobem vydělal. Podle Čásenského to byl bývalý první muž společnosti ČEZ Martin Roman. Byl to právě on, kdo podnik k privatizaci připravil a následně mu i vydatně pomohl, když v pozici šéfa ČEZu vyhlásil program obnovy elektráren, na kterém se Škoda podílela.

Kdo nese odpovědnost

Buď jak buď, firma se rozvíjela, rostla, jistě i vlastní zásluhou, nejen z veřejných či poloveřejných prostředků. Původní investice 800 milionů korun se i podle těch nejstřízlivějších odhadů zmnožila na nějakých osmnáct či dvacet miliard korun. Což z pohledu českého státu vypadá poněkud nemile.

„Jistě, případ Škody zdaleka nebyl jediným, kdy při privatizaci obrovské firmy stát ostrouhal, případně se nechal nějak napálit. Vzpomeňme na Mosteckou uhelnou, OKD a další podobné. Společné pro všechny tyto privatizace je, s jakou bohorovností k nim politická elita i státní orgány přistupovaly a přistupují. Nejsnáze by se to dalo parafrázovat větou: „No ano, v pořádku to nebylo, ale už je to pryč, tak zapomeňme,“ ironizuje politiky Čásenský.

TÉMA: Škoda Plzeň

Čásenský připouští, že po právní stránce se ve Škodě možná nic nelegálního nedělo, to však neznamená, že bychom se s tímto konstatováním měli spokojit. Tentýž muž, který kdysi tvrdil, že připravuje Škodu pro amerického investora, ale připravoval ji především pro sebe a své známé, dodnes sedí v dozorčí radě společnosti ČEZ a dokonce jí předsedá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…