Politici neprosazují dostatečně národní zájmy, říká průzkum

28.09.2011 6:15

Podle průzkumu Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) neprosazují čeští politici na mezinárodním poli dostatečně české národní zájmy. Shodlo se na tom 83 procent dotázaných v průzkumu Trendy české zahraniční politiky. Odpovídala více než stovka respondentů z řad diplomatů, politiků a zahraničně politických expertů. Česko by podle nich mělo své zájmy prosazovat aktivně a sebevědomě, politici jsou v tom podle expertů však pasivní a neúspěšní

Politici neprosazují dostatečně národní zájmy, říká průzkum

Průzkum mapoval názory a přesvědčení tvůrců české zahraniční politiky. "Zajímal nás jejich pohled na české národní zájmy, budoucnost Evropské unie a transatlantických vztahů, bilaterální vztahy ČR nebo aktuální dění v arabském světě," uvedl Tomáš Karásek z AMO.

Nejlepší vztahy máme se Slovenskem, nejhorší s Ruskem

Podle vyjádření dotázaných má Česko nejlepší vztahy se Slovenskem, které na školní stupnici obdrželo téměř čistou jedničku. Nejhůře si naopak vedla trojice Rusko, Čína a Ukrajina s průměrem pod trojku. Nejvýznamnějším partnerem ČR je Německo, následované Spojenými státy a opět Slovenskem.

Klíčovými mezinárodními organizacemi jsou pro ČR Evropská unie a NATO, význam dalších institucí je vnímán skeptičtěji. V EU předpokládají respondenti vývoj v rámci „vícerychlostní Evropy".

Málokdo věří v budoucnost arabského světa

V krátkodobém výhledu jsou podle dotázaných nejvýznamnějšími tématy české zahraniční politiky energetika, vývoj EU a stav globální ekonomiky. Respondenti jsou velice skeptičtí k událostem v arabském světě, v ustavení demokratických vlád v těchto zemích věří jen 14 procent z nich. Vývoj transatlantických vztahů bude poznamenán stahováním USA z Evropy.

AMO je nevládní organizace založená za účelem vzdělávání a výzkumu v oblasti zahraniční politiky a mezinárodních vztahů. Průzkum se uskutečnil v červnu 2011. Osloveny byly tři stovky politiků, diplomatů, vysokých úředníků, akademiků, nezávislých odborníků a novinářů. Dotazník vyplnilo 114 z nich.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: aš, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A k čemu máme volby? Zeman se vysmál „křiklounům“ z Milionu chvilek. A zhrozil se nad Rittigem. Ten člověk...

21:59 A k čemu máme volby? Zeman se vysmál „křiklounům“ z Milionu chvilek. A zhrozil se nad Rittigem. Ten člověk...

Prezident Miloš Zeman opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na aktuální d…