Politici proti Zemanovi: Ústavně právní výbor již řeší změnu Ústavy

26. 7. 2013 7:56

V ústavně právním výboru sněmovny už vznikla novela Ústavy, která například navrhuje, aby prezident nemohl otálet při jmenování premiéra, nebo aby dokonce přišel o svůj druhý pokus navrhnout předsedu vlády. Informuje o tom deník Právo a dodává, že pro rychlou změnu Ústavy je především TOP 09. Ostatní strany jsou nejednotné.

Politici proti Zemanovi: Ústavně právní výbor již řeší změnu Ústavy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Polčák

Jeden z tvůrců novely, šéf ústavně právního výboru Stanislav Polčák (TOP 09) se netají motivem, proč se horečně připravují změny. „Je to reakce na prezidentovy požadavky a notářsky ověřené podpisy jsou poslední kapka,“ řekl Právu. ČSSD už také předložila zákon o změně Ústavy, který počítá s tím, že by prezident nemohl udělovat milosti bez spolupodpisu premiéra.

Pro přijetí změny Ústavy je potřeba 120 poslanců a 49 senátorů. Je otázkou, zda se v  Parlamentu najdou. Například místopředseda ČSSD Michal Hašek už řekl, že se změnou Ústavy nesouhlasí. Naproti tomu předseda sociálních demokratů je pro. „Podporuji změnu Ústavy tak, aby se lépe předcházelo politickým krizím,“ řekl Sobotka a dodal, že pro úpravy pravomocí byli již ve chvíli, když se navrhoval zákon o přímé volbě prezidenta.

V ODS jsou také dva protichůdné názory. Právo píše, že předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová je pro změnu a preferuje dobrou přípravu zákona, aby se vyloučila případná zbrklost. Opatrnější je prý bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ten by se změně Ústavy věnoval pouze v případě, že dojde k prohloubení krize.

Jaké změny jsou ve hře

Hlavní změnou by prý bylo to, že by prezident měl pouze jeden pokus na jmenování premiéra. Druhý by dostala sněmovna a třetí by zůstal pro předsedu sněmovny. Novela řeší také lhůty, do kdy by měl prezident jmenovat premiéra nebo odvolat ministra. Podle deníku Právo se jedná i o změnu při jmenování členů ČNB. Prezident by nově potřeboval souhlas buď premiéra, nebo Senátu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fialovi tečou nervy. Kvůli průzkumu, ve kterém prohrál s Klausem, došlo na tykačku a slova, která byste od profesora nečekali

19:45 Fialovi tečou nervy. Kvůli průzkumu, ve kterém prohrál s Klausem, došlo na tykačku a slova, která byste od profesora nečekali

Petr Fiala se pustil do křížku s Daliborem Balšínkem, šéfredaktorem Echo24. O co jde? Fiala mu vyčít…