Politici si nechtějí před volbami rozházet živnostníky. Paušály prý zůstanou

27. 9. 2013 7:09

Ať už volby vyhraje kterýkoli politický subjekt, živnostníci se nemusí obávat, že by se jim podmínky pro podnikání výrazně zhoršily. Z předvolební debaty Hospodářských novin vyplynulo, že žádná z politických stran nehodlá omezovat jejich výdajové paušály, nehrozí prý ani povinné platby sociálního pojištění.

Politici si nechtějí před volbami rozházet živnostníky. Paušály prý zůstanou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jan Mládek
reklama

Anketa

Kdo má Váš volební hlas? (strany jsou vybrané dle aktuálních průzkumů ČT)

7%
13%
32%
7%
4%
6%
hlasovalo: 23993 lidí

"Když nemáme v programu nic o paušálech, tak se v dohledné době nebudou měnit, byť já osobně s tím mám problém," uvedl stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek, proslulý svým nelichotivým výrokem o parazitech právě na adresu živnostníků. V tomto ohledu je zajedno s ekonomickým expertem komunistů, Jiřím Dolejšem.

"Výrazně redukovat paušály je nesmysl. Ale je třeba důkladně probrat jejich nastavení. Třeba šedesátiprocentní kategorie by si zasloužila větší rozlišení toho, koho se týká a koho ne," řekl Dolejš.

Téma dělilo vládu

Kabinet Petra Nečase přinesl jistá omezení a zároveň živnostníkům, kteří uplatňují paušály, sebral možnost odečítat si z daní slevu na dítě či manželku. Ačkoli tuto úpravu považuje Mládek za diskriminační pro ty, co mají děti, úřadující šéf ODS Martin Kuba si za ní stojí. "Tento koncept je pro nás v této chvíli správný. Nemáme důvod na něm pro příští čtyři roky něco zásadního měnit," řekl.

Zdanění živnostníků předchozí vládu rozdělovalo. TOP 09 jej chtěla zpřísnit kvůli tomu, že živnostníci do státní kasy přinášejí mnohem méně peněz než zaměstnanci.

"Nejlepší by bylo sblížit daňovou zátěž, a to z obou stran. My jsme o tom měli poměrně vášnivou debatu a jedna z věcí, k nimž jsme došli, je, že už se nesmí dramaticky zvyšovat zatížení zaměstnanců. Spíš by došlo k jeho snížení," řekl v diskusi HN Mládek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…