Politická situace je zneklidňující a znejisťuje, řekl Duka

28.06.2013 14:42

Současná politická situace je nepříjemná, zneklidňující a znejisťuje jak občany, tak politiky, řekl dnes ČTK a Právu pražský arcibiskup Dominik Duka. Podle něj je třeba obnovit důvěru lidí v demokratický systém, neboť hrozí radikální a zkratkovitá jednání a polarizace společnosti. Podle Duky jsou lidé unaveni z permanentních volebních kampaní a z neustálých vládních krizí. Kardinál vyzval k morální očistě. Věří také ve vítězství síly dobra nad "intrikami a bláznivými nápady".

Politická situace je zneklidňující a znejisťuje, řekl Duka
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Chrámu svatého Víta na Pražském hradě sloužil kardinál Dominik Duka půlnoční bohoslužbu
reklama

Současně Duka připustil, že v pohledu na situaci cítí bezradnost a úplně se v ní nevyzná. "Musím se přiznat, že jako člen této společnosti jsem trochu bezradný jak dál," prohlásil. Soudí, že skoro čtvrt století po pádu komunismu je třeba si přiznat, "že jsme chtěli být lepší, a to se nám nepovedlo", dodal.

Kardinál reagoval na situaci a vývoj poté, co odstoupil premiér Petr Nečas (ODS) kvůli aféře své blízké spolupracovnice Jany Nagyové a na to, že prezident Miloš Zeman jmenoval ekonoma Jiřího Rusnoka úřednickým premiérem, i když současná koalice nabízela vládu s většinou hlasů s možnou novou premiérkou Miroslavou Němcovou (ODS).

"Politická situace je opravdu nepříjemná. Myslím, že jsme svědky toho, že společnost je zneklidněná, nejistá. A že to neplatí jen o řadových občanech, ale že to platí i o nejvyšších patrech," uvedl. Nakolik prezident svým krokem jmenovat úřednického premiéra vybočuje ze zavedených tradic nebo zda porušuje Ústavu, nechtěl spekulovat. Nejen od prezidenta, ale i od politických stran by podle něj lidé měli požadovat zasypání vykopaných příkopů, určení priorit v jednotlivých resortech a poté to, aby se politici na ně zaměřili, a to nehledě nalevo nebo napravo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypekli Noru Fridrichovou. Než stačila pustit reportáž, ANO zaúřadovalo

10:12 Vypekli Noru Fridrichovou. Než stačila pustit reportáž, ANO zaúřadovalo

Nora Fridrichová zabrousila se 168 hodinami do tématu migrace. V pořadu jeden odborník za druhým tvr…