Političtí vězni medaili od Zemana nechtějí

22.10.2013 12:51

O státním svátku 28. října se budou na Hradě opět udělovat státní vyznamenání. Letos však poprvé neposlala Konfederace politických vězňů své nominace. Vadí jí, že se Miloš Zeman otevřeně nepostavil komunismu. Podle informací MF Dnes medaili obdrží například Miroslav Grégr, zakladatel Sdružení přátel Miloše Zemana, které výrazně přispělo k comebacku Zemana do politiky.

Političtí vězni medaili od Zemana nechtějí
Foto: Soňa Vedralová, převzato z radiohortus.cz
Popisek: Karel Srp (vpravo), spoluzakladatel Jazzové sekce

Bývalí vězni komunistického režimu letos poprvé odmítli navrhnout prezidentovi jména lidí, kteří by si zasloužili státní vyznamenání. "My, protikomunističtí odbojáři, jsme to prostě nepřenesli přes srdce," uvedl prý místopředseda konfederace Leo Žídek. Vadí jim, že se Miloš Zeman otevřeně nepostavil komunismu. Zda Zeman někomu z politických vězňů řád nakonec udělí z vlastní iniciativy, jisté prý není, Žídek však neví o nikom, kdo by byl na pondělní ceremoniál pozván.

Ocenění možná dostanou Grégr a Srp

Podle informací MF Dnes by si ocenění letos mohl odnést třeba Miroslav Grégr, bývalý ministr Zemanovy vlády a jeden ze zakladatelů Sdružení přátel Miloše Zemana, které výrazně přispělo ke comebacku Zemana do politiky a jeho cestě na Hrad.

Deník také uvádí jako případného vyznamenaného dalšího ze zakladatelů sdružení, Karla Srpa. Šéf Jazzové sekce, která se v době komunismu pokoušela prezentovat nezávislou kulturu, tuto informaci prý sice nepotvrdil, napsal však, že je pozván 28. října na Hrad. Jazzová sekce nedávno vyzvala opozici uvnitř SPOZ, aby "přestala stranu poškozovat".

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl

19:46 Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl

Čeští politici a osobnosti si dnes připomínají výročí narození prvního českého prezidenta Václava Ha…