Politik a farmář Šrámek: Systém dotací se musí změnit, takhle to dál nejde

16.04.2021 12:27

Dotace musí být rozdělovány spravedlivě, jinak jde o nespravedlnost a nelze hovořit o rovnocenném konkurenčním boji. V pořadu Politické spektrum na ČT to řekl šéf Agrární demokratické strany Pavel Šrámek, jehož subjekt kandiduje do sněmovny pod záštitou Aliance pro budoucnost.

Politik a farmář Šrámek: Systém dotací se musí změnit, takhle to dál nejde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Šrámek, předseda ADS
reklama

Předseda Agrární demokratické strany Pavel Šrámek vystoupil na obrazovkách České televize. V rámci pořadu Politické spektrum přišla řeč na čerpání evropských dotací. Podle Šrámka, který se svou stranou kandiduje pod hlavičkou Aliance pro budoucnost, jsou sice dotace v principu špatně, protože pokřivují trh, ale české zemědělství by se bez nich prakticky neobešlo.

Anketa

Jste spokojeni s tím, jak ČT nakládá s vašimi koncesionářskými poplatky?

3%
97%
hlasovalo: 22378 lidí

“Bavíme-li se obecně o dotacích, tak překvapivě jako zemědělec nejsem příznivcem nějakých velkých dotací, protože jak známo, dotace křiví trh. A nesystémové a netransparentní dotace, které nejsou rozdělovány podle jasných a plošných pravidel, zavání korupcí a v posledních letech vidíme, jakým způsobem docházelo k jejich rozdělování. Pokud už ale dotace máme, pak je musíme mít ne proto, že bychom je chtěli my tady v České republice, ale protože je má Evropa a celý svět,” uvedl šéf Agrární demokratické strany v Politickém spektru.

Podle něho to vidíme právě na příkladu zemědělství. “Všude na světě se zemědělství dotuje, bohužel. Pokud bychom my v České republice byli prvním pionýrem, který by zemědělství přestal dotovat, tak všichni zemědělci u nás zkrachují, zabalí to a nebude to mít kdo dělat. Tím bychom dramaticky zvýšili dovoz potravin a byli na tom plně závislí,” vysvětlil Šrámek.

Z celkového pohledu všech dotačních titulů jsou dotace dle jeho slov velmi obsáhlou škálou. “Vždy záleží na konkrétních projektech. Osobně podporuji dotace, které podporují smysluplné věci. Nové projekty, nové segmenty ekonomiky apod. Vždycky musí být rozdělovány spravedlivě a všem, aby se prosadil ten nejlepší. Není ale možné, aby jeden podnikatel z daného odvětví dostával dotaci 50 procent na nějaký stroj a jeho konkurent dotace nemá. Pak nemůžeme mluvit o spravedlnosti a konkurenceschopnosti,” konstatoval Pavel Šrámek.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marii Benešové se lidsky nelze moc divit. Zasvěcený pohled na pozadí sporů s odcházejícím Zemanem

7:45 Marii Benešové se lidsky nelze moc divit. Zasvěcený pohled na pozadí sporů s odcházejícím Zemanem

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se rozhodl rezignovat na svůj post, končí k 30. červnu. Jeho od…