Politologové: Klausův projev byl optimistický, střízlivý, ale i slabý

01.01.2012 20:21

Politologové Tomáš Lebeda a Petr Just se shodli, že novoroční projev prezidenta Václava Klause nebyl oproti předchozím nějak výrazně kontroverzní. Letos prezident i upozorňoval na to, co je v České republice dobré. Podle Vladimíry Dvořákové ale šlo o jeden z jeho nejslabších projevů.

Politologové: Klausův projev byl optimistický, střízlivý, ale i slabý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Klaus před novoročním projevem
reklama

Podle expertů nebyl novoroční projev prezidenta Václava Klause nijak výrazně kontroverzní. Podle Tomáše Lebedy nevybočoval z Klausova „myšlenkového schématu“. "Zároveň se tam neobjevily nějaké zvlášť kontroverzní záležitosti. On se jich dotkl jen lehce," míní Lebeda.

Podle politologa vystupoval prezident jako politik a upozorňoval nejen na to špatné v Česku, ale i na dobré věci. Vnitropolitickým záležitostem, které by byly sporné, se podle něj Klaus spíše vyhnul.

Petra Justa, který stejně jako jeho kolega učí na Karlově univerzitě, překvapilo, že prezidentův projev by střízlivý a nebyl příliš útočný či tvrdý vůči Evropské unii. Spíše se prý snažil dodat optimismus. "Aby možná ten projev posloužil jako nějaké nabuzení a nastartování, což jsem viděl v konstatování, že na tom ČR není zdaleka nejhůř," vysvětlil Just.

Profesorka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické však považuje letošní Klausův projev za jeden z jeho nejslabších. "Nebyla tam nějaká nosná myšlenka nebo nějaká vize," dodala. V části, kde se věnoval přílišnému očekávání od EU, podle ní opomněl zamyšlení nad tím, zda ve svém působení v unii nedělá chybu sama ČR.

Za povšimnutí podle Dvořákové a Justa ale prý stojí také jeden prvek v Klausově projevu. Hned v úvodu se totiž zmínil o významu svého předchůdce Václava Havla, který nedávno zemřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nasadit armádu! volal profesor Flegr. Soukup se divil

7:55 Nasadit armádu! volal profesor Flegr. Soukup se divil

Jaroslav Flegr kromě CNN Prima News zavítal i k Jaromíru Soukupovi. V osazenstvu Jaromír Soukup LIVE…