Politologové mají jasno: Nová strana poslanců Úsvitu je odsouzena k zániku

10.02.2015 16:13

Nově vznikající strana kolem poslanců hnutí Úsvit nemá podle politologů reálné šance výrazně zabodovat u veřejnosti. Pokud se rozhodli odtrhnout od svého lídra Tomia Okamury, ztratí s jeho osobou i hlavní magnet pro voliče. Žádnou jinou tak výraznou osobnost mezi sebou nemají a program založený na pozitivní ochraně národních zájmů nestačí, shodli se odborníci.

Politologové mají jasno: Nová strana poslanců Úsvitu je odsouzena k zániku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura chování svých kolegů označil za puč a zradu na voličích
reklama

Opoziční hnutí Úsvit bylo postaveno na osobnosti Okamury a bez něj jsou šance nového uskupení velmi malé, řekl dnes Miroslav Mareš z Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity. Ukazují to podle něj i příklady podobně orientovaných stran z minulosti - třeba odštěpení některých republikánů od strany Miroslava Sládka skončilo před lety fiaskem. 
    
Politolog Jan Outlý připomněl, že i podle sociologických dat je zřejmé, že voliči Úsvitu se výrazně identifikují s Okamurou, a ne se stranou či jejím programem. "Zbaví se své tváře, své ikony a nikoho jiného tak výrazného tam nemají," uvedl Outlý k iniciativě poslanců, kteří chtějí mimo jiné spolupracovat s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou. 
    
Úsvit se podle Mareše odlišuje od jiných stran velmi netypickou strukturou - má centrální vedení s dominantním lídrem bez místních organizací, po dvou letech existence jen několik členů, zvláštní vazby na poslanecký klub, v němž působí i nestraníci či členové Věcí veřejných. Rozhodnutí poslanců hnutí Úsvit je velmi riskantní, soudí Mareš. Zatímco Okamura má i po stranické roztržce přece jen naději udržet si vliv na politické scéně, perspektivy nově vznikající iniciativy jsou podstatně horší, míní Outlý. 
    
Okamura dnes prohlásil, že snahu svých kolegů chápe jako pokus o převzetí hnutí a jeho likvidaci, který se odehrál za jeho zády. Právo rozhodnout o budoucnosti strany má podle něj jedině členská konference, kterou chce Okamura svolat. Poslanci, kteří se proti němu postavili, chtějí podle svých slov nepopulisticky hájit národní zájmy a vybudovat klasickou členskou základnu. 

Fotogalerie: - Soumrak Úsvitu

Na základně poslaneckého klubu Úsvitu vznikne nová...
Jan Zilvar a Marek Černoch
Jan Zilvar a Marek Černoch
Na základně poslaneckého klubu Úsvitu vznikne nová...
Na základně poslaneckého klubu Úsvitu vznikne nová...
Na základně poslaneckého klubu Úsvitu vznikne nová...

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bra, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za 25 minut. Bum! Zavřou vás! Trump učinil nová odhalení

14:05 Za 25 minut. Bum! Zavřou vás! Trump učinil nová odhalení

45. prezident USA v kampani ze všech sil bojuje o udržení se v úřadě na další 4 roky a jeho sok z d…