Polsko couvá od vypovězení Istanbulské úmluvy. Vstupují do toho koaliční hrátky

28. 7. 2020 19:20

Server Euractiv přišel se zprávou, že Polsko nejspíše od Istanbulské dohody jen tak neodstoupí. Včera jsme informovali o tom, že polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro oznámil úmysl odstoupit od Istanbulské úmluvy. Vláda o tom měla jednat včera. Včera však o tom jednat odmítla. „Neexistuje žádné oficiální, jednoznačné rozhodnutí týkající se Istanbulské úmluvy,“ vzkázal vedoucí kanceláře předsedy vlády polské televizi. Prý se jednalo o předčasné a emocionální vyjádření.

Polsko couvá od vypovězení Istanbulské úmluvy. Vstupují do toho koaliční hrátky
Foto: Repro Twitter
Popisek: Polský ministr spravedlnosti oznamuje, že chce odstoupit od Istanbulské úmluvy
reklama

Anketa

Chcete, aby Česká republika ratifikovala Istanbulskou úmluvu?

2%
98%
hlasovalo: 29853 lidí

Včera jsme psali o tom, že polský ministr spravedlnosti oznámil úmysl odstoupit od Istanbulské úmluvy. Jako důvod, proč chce od smlouvy odstoupit, uvedl, že úmluva porušuje práva rodičů, protože požaduje, aby se děti ve školách učily o genderu. Ve zkratce, teorie genderu praví, že zatímco biologické pohlaví má člověk dané narozením, svou „pohlavní identitu“ prý získává až tím, co se naučí a co si zvolí, a nemusí se shodovat s biologickým pohlavím. Netřeba dodávat, že u katolíků v Polsku není teorie genderu, pocházející ze západních univerzit, populární.

Ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro oznámil, že kroky k tomu, aby Polsko od Istanbulské úmluvy odstoupilo, podnikne v pondělí. Polsko ke smlouvě přistoupilo ještě za předchozí vlády v roce 2015, což nyní vládnoucí strana Právo a spravedlnost několikrát kritizovala, dosud však od úmluvy neodstoupila. Dodejme, že Zbigniew Ziobro není členem Práva a spravedlnosti, ale její koaliční strany Solidarna Polska – a agentuře Reuters se nepodařilo v sobotu dostat z mluvčího vlády vyjádření, zda v tomto ohledu Ziobro reprezentuje celý kabinet.

Sám Ziobro na Twitteru uvedl, že ve smlouvě jsou „ideologické pasáže, se kterými nesouhlasíme a považujeme je za nebezpečné“. Když Polsko úmluvu v roce 2015 přijalo, označil ji tehdy Ziobro za „výmysl, výtvor feministek určený k prosazení homosexuální ideologie“.

Fotogalerie: - Jak je to s Covidem?

Tisková konference Adama Vojtěcha a jeho týmu ke s...
Tisková konference Adama Vojtěcha a jeho týmu ke s...
Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
Adam Vojtěch

Dle serveru Euractiv to však tak horké nebude.

Polská vláda včera (v pondělí) odmítla projednávat návrh ministra spravedlnosti na odstoupení země z Istanbulské úmluvy. Michal Dworczyk, vedoucí kanceláře předsedy vlády, řekl polské televizi Polsat: „Neexistuje žádné oficiální, jednoznačné rozhodnutí týkající se Istanbulské úmluvy.“

Dle mluvčího strany PiS Radialawa Fogiela bylo vyjídření ministra Ziobra předčasné a emocionální.

Celý článek ZDE

Plán Zbigniewa Ziobra, který není členem strany Právo a spravedlnost, ale její koaliční strany Solidarna Polska, na odstoupení od Istanbulské úmluvy, přišel jen krátkou dobu před plánovanou změnou ve vládě, kdy právě koaliční straně Solidarna Polska hrozí ztráta jednoho ze dvou ministrů, kteří jsou prozatím ve vládě.

Anketa

Do jakého filmu byste nejraději zařadili postavu Václava Havla?

hlasovalo: 12917 lidí

Mluvčí Evropské komise pověděl v neděli zpravodajské agentuře AFP, že „lituje, že taková důležitá záležitost byla zkreslena zavádějícími argumenty v některých členských státech“, čímž měl na mysli právě Polsko. Dodal, že bude pokračovat ve svém úsilí dokončit přistoupení EU ke smlouvě, jelikož Evropský parlament ratifikoval Úmluvu o potírání násilí na ženách již v roce 2017.

V České republice se též mělo jednat včera na vládě o přistoupení k Istanbulské úmluvě.

V pátek 24. července se uskutečnilo jednání Rady vlády pro rovnost žen a mužů, kterého se zúčastnil i premiér Andrej Babiš. Na něm bylo doporučeno, aby vláda tuto právně nezávaznou úmluvu co nejdříve ratifikovala – a premiér Andrej Babiš ještě v pátek připojil návrh na ratifikaci úmluvy do pondělního programu pro schůzi vlády.

Nicméně po rozruchu, který informace o zařazení tohoto bodu na program vlády vyvolala, se podle zjištění ParlamentníchListů.cz rozhodl premiér tento bod programu stáhnout.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herec Josef Dvořák: Co včera zažil díky medaili od Zemana

10:17 Herec Josef Dvořák: Co včera zažil díky medaili od Zemana

Mezi laureáty státních vyznamenání se letos objevil i známý filmový a divadelní herec Josef Dvořák. …