Polsko ve válce. Kniha o Ukrajině, která hodně překvapí

22.11.2023 16:42 | Monitoring

Rusové podle nové knihy Polska na Wojnie novináře Zbigniewa Parafianowicze nebyli osamoceni v přesvědčení, že Kyjev padne do tří dnů od startu invaze. Stejného názoru měli být dle neoficiálních informací z polských vládních a armádních kruhů také Američané a Polákům prý rozmlouvali větší pomoc Ukrajině i v prvních měsících války a házeli jim klacky pod nohy například při předání stíhaček. Vše nakonec mělo dospět k tomu, že Ukrajinci Migy-29 v Polsku „ukradli“. Zajímavé informace v knize zazněly také k dopadu rakety v Przewodówě. To, že chtěli Ukrajinci Polsko „zatáhnout do války“, prý nebylo tím, co tehdy Varšavu nejvíce vytočilo.

Polsko ve válce. Kniha o Ukrajině, která hodně překvapí
Foto: Volodymyr Zelenskyj FB
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

V knize Polska na Wojnie novinář Zbigniew Parafianowicz poskládal souhrn rozhovorů s několika vysoce postavenými členy polské vlády a prezidentské kanceláře, jakož i s důstojníky armády a zvláštních služeb a vše doplnil několika komentáři jejich ukrajinských kolegů a na nejdůležitější pasáže upozornil polský komentátor a publicista Filip Dąb-Mirowski na sociální síti X.

Mezi dosud nikdy nezveřejněnými či nepotvrzenými okolnostmi kolem ruské invaze na Ukrajinu Dąb-Mirowski upozorňuje na polské obavy, že do války vstoupí i Bělorusko. Polská vláda měla uvažovat nad tím, že by do týlu běloruské armády byly vyslány protirežimní diverzní skupiny, aby běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi zabránili v invazi, což však nakonec nebylo třeba.

Větší strach než Poláci měl mít sám Lukašenko a do Varšavy měl různými kanály přijít od něho dotaz, zdali by mu v případě potřeby Poláci dovolili přejít hranice a vzlétnout z jejich nejbližšího letiště. Lukašenko totiž věděl, že pokud by se situace zvrtla, zabránili by mu v opuštění vlastní země Rusové.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Kotas

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Dobrý den, pane Mašku, myslíte, že vyšetřovací komise ke střelbě bude nezávislá a něco vyšetří, když ji řídí poslanec z vládní strany a celkově v ní mají vládní poslanci převahu? Já dost pochybuji, že podrazí nohy Rakušanovi, protože bez STAN by se koalice neobešla. Proč tam nemá více zástupců opozi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

To jsou ale bludy., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesizok , 22.11.2023 17:51:41
Všichni přece ví o co jde. Pomstít se Rusúm za všechna příkoří, která jim přinesli. Za území, která jim zabrali. Nenávist k Rusům až za hrob. Bydlím kousek od Polska a polsky umím jako česky. S jakou chutí by si zabrali Lvov se západem okrajiny. Místo toho začala, jak jsem teď četl, mékká okupace Polska Ukrajinou. Tak dlouho jim lezli do zadku, až tam zůstali a neví jak z něho ven. A dobře jim tak.

|  13 |  0

Další články z rubriky

Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

22:44 Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

Ursula von der Leyenová byla zvolena na dalších pět let za předsedkyni Evropské komise. Získala celk…