Pořád se lže o legionářích. A dělá to teď člověk z rodiny Taberyových. Dokumetarista říkal hovadiny a jimi zapřel své mrtvé kolegy

29.07.2017 11:36

KAUZA Neexistuje dokument, který by uchopil všechny legionářské fronty. To prohlásil na Seznamu.cz dokumentarista Jakub Tabery, který pracuje na třídílné epopeji o legionářích. Není to pravda. ParlamentníListy.cz se ho snažily oslovit, ale neozval se. Tady je pravda.

Pořád se lže o legionářích. A dělá to teď člověk z rodiny Taberyových. Dokumetarista říkal hovadiny a jimi zapřel své mrtvé kolegy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Konference k 70. výročí účasti 1. čs. armádního sboru na osvobozování území Československé republiky
reklama

Anketa

Pojedete na dovolenou do Egypta, když je to tam teď tak krásně levné?

7%
93%
hlasovalo: 7330 lidí

„Jsem zjistil, že dokumentární cyklus, který by uchopil všechny fronty a všechny vlastně legie, nebo skoro všechny, neexistuje,“ sdělil Jakub Tabery. Podle něj neexistuje žádný ucelený dokument, který by se věnoval jak francouzské, tak italské a ruské frontě v samostatném filmu. „Takže je to pro mě velký závazek,“ prohlásil s tím, že se tématu věnuje docela dlouho. Nicméně tak to není.

Zapřel mrtvé

„Dvacátý osmý říjen 1918. Ráno se lidé probudili jako poddaní rakouského císaře, večer už byli občany Československé republiky. Nebylo mrtvých, ani zraněných, nerozbilo se jediné okno, to bylo v Praze. Téhož dne ve francouzském Terronu ještě umírali českoslovenští legionáři. Naplnila se slova profesora Masaryka. Nebát se obětí. Zadarmo, bez našeho přičinění, nám samostatnost nikdo nedá,“ jsou první slova skvělého dokumentu Zač jsme bojovali – Nebát se obětí, který o legionářích natočilo trio dokumentaristů Milan Maryška, Jiří Reichl a Jindřich Frýda. Vznikl pro Českou televizi roku 1995.

Skvělý dokumentarista Milan Maryška – ten chlap si to projel – zemřel v roce 2002. Jeho kolega Jiří Reichl zemřel v roce 1999. Posledního autora dokumentu, Jindřicha Frýdu, se nám nepodařilo dohledat. Nicméně v dokumentu Maryška vystupuje a hodnotí boje na všech třech frontách. Tabery, jenž nikdy na všech místech bojů legionářů nebyl, se o všem vyjadřuje velmi zasvěceně. Ale pro PL se nevyjádřil. Jaho matka pracuje v České televizi a sám točí dokumentární seriály pro ČT, takže by měl o filmu svých předchůdců vědět.

Legionáři a Tabery

V pořadu Výzva: „Vzniká třídílná epopej o legionářích. Přinesli ateismus a rovnostářství“, říká tvůrce Tabery ohledně legionářských dokumentů dokazatalenou nepravdu. Redaktor Adam Junek mu naslouchá jako sfinga. Byl na výročí 100 let Zborova, ale to je zhruba všechno. Tvůrci dokumentu Zač jsme bojovali byli na místech všech bojů.

Legionářská literatura je každému dnes zcela k dispozici. V knihovnách, v antikvariátech, všude. Úžasný Maryškův dokument je k sehnání na internetu. Proto je divné, že se pan Tabery takhle velkohubě vyjadřuje. Je skvělé, že někdo dělá dokument na legionářské téma (Nazdar!) a navíc je potomkem herce Zdeňka Štěpánka, který byl legionářem v Rusku, takže to dělá i kvůli rodinnému odkazu, ale neměl by zamlčovat fakta.

Autor článku projel celou Transsibiřskou magistrálu z Prahy až do Vladivostoku. Před cestou a na své cestě se setkal s mnoha zasvěcenými historiky. Jmenujme jen některé z Ruska – v Kazani s Albertem Valiachmetovem, v Jekatěrinburgu s Alexandrem Kručininem a v Čitě s předsedkyní kutlurní společnosti Nězabudka Taťánou Kovalevskou, která je potomkem legionáře Jana Šerého.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

13:31 ,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

Dva roky a ústavní léčba, to je trest, který soud udělil Afričanovi, který na Litoměřicku znásilnil …