Poslanci: Nemůžou nás jen tak odposlouchávat. Ať to povoluje Nejvyšší soud

19.06.2012 8:21

Kauza Davida Ratha přiměla poslance k úvahám o omezení práva odposlouchávat zákonodárce. Podle poslanců není možné, aby je policie mohla odposlouchávat, jak se jí zlíbí. Kvůli hrozbě zneužití v politickém boji by nadále měly být odposlechy poslanců povolovány výhradně Nejvyšším soudem.

Poslanci: Nemůžou nás jen tak odposlouchávat. Ať to povoluje Nejvyšší soud
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Vazebně stíhaný poslanec David Rath vystoupil ve sněmovně
reklama

Poslanec David Rath ve své sněmovní rozlučce prohlásil, že by byl velmi zvědav, jak by to dopadlo, kdyby masivní policejní odposlechy byly nasazeny na ministry a jejich náměstky. Politická reprezentace se takové představy podle MF DNES nejspíš rovněž lekla, takže se nyní ve Sněmovně diskutuje, zda by povolování odposlechů poslanců nemělo podléhat přísnějším pravidlům, než u běžných smrtelníků.

Podle politiků hrozí především zasahování výkonné moci, reprezentované policií, do moci zákonodárné. Kromě cílené kriminalizace některých politiků prý hrozí i to, že by informace pořízené pro účely trestního řízení mohly být zneužity v politickém boji.

„Policie má jistě právo monitorovat i poslance, ale jde o to, kdo to má povolovat a v jaké šíři,“ myslí si Jeroným Tejc z ČSSD. I poslanec ODS Marek Benda připouští, že ve Sněmovně probíhá taková debata. „Probíhá debata, jestli se to má nějak upravit,“ říká předseda Ústavně právního výboru Sněmovny.

„Otázkou je, kde je mez, za níž by policie v případě zákonodárce neměla jít,“ říká MF DNES poslanec Tejc. Čeští zákonodárci by si novou úpravu představovali například tak, že by odposlechy poslanců mohl povolit pouze Nejvyšší soud. Podle policie by však v takovém případě poslancům úplně stačilo mít na Nejvyšším soudu jednoho „zvěda“ a celé monitorování hovorů by ztratilo význam.

Politici rovněž připomínají, že například v Německu je zakázáno odposlouchávat zákonodárce ve věcech, které souvisejí s jejich prací. Jenže tam jsou podobně chráněny třeba i hovory advokátů s klienty, či duchovních se zpovědníky.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…