Poslanci se dnes znovu střetli kvůli určování mentálního postižení žáků

21.01.2015 14:14

Poslanci se dnes znovu střetli kvůli určování mentálního postižení žáků a jejich umisťování do běžných či praktických škol. Otazníky visí i nad zavedením registru učitelů, který chce Ministerstvo školství prosadit přes odpor ochránců soukromí v novele školského zákona. Její druhé kolo projednávání tak Sněmovně zabralo více než dvě hodiny. K závěrečnému se poslanci sejdou zřejmě až v únoru.

Poslanci se dnes znovu střetli kvůli určování mentálního postižení žáků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování o rozpočtu na rok 2015

Poslance už při projednávání ve výborech rozdělilo sporné ustanovení o diagnostice mentálního postižení žáků. Na základě této diagnózy by mohly být děti umisťovány do praktických škol. Kritici o ní tvrdí, že by mohla vést k tomu, že v těchto zvláštních školách budou končit i děti, které do nich nepatří. Podle obhájců je to ale snaha nastavit jednotná pravidla.

Základem integrace žáků se speciálními potřebami budou podpůrná opatření

Novela školského zákona zásadně mění přístup k žákům se speciálními vzdělávacími potřebami. Pro jejich integraci do hlavního vzdělávacího proudu se místo diagnózy stanou základem podpůrná opatření, která žáci potřebují. Tato opatření kritici sporného ustanovení oceňují.

Registr učitelů vzbuzuje nevoli kvůli tomu, že bude podle kritiků nákladně sdružovat citlivá osobní data o pedagogických pracovnících, včetně věku a pohlaví. Ministerstvo tak chce získat mimo jiné přehled, kterých aprobací je nedostatek. Podle Radima Holečka (ODS) by ale takovéto informace bylo možné snáze získat z veřejných zdrojů, například z inzercí.

Semelová nechce přípravné třídy při církevních školách

Marta Semelová (KSČM) se postavila proti tomu, aby přípravné třídy mohly vznikat i při církevních školách. Argumentovala tím, že "garantem za předškolní vzdělávání by měl být stát". Odmítla rovněž možnost, aby se individuální domácí vzdělávání rozšířilo také na druhý stupeň základních škol.

Sněmovna by taky mohla na návrh výboru potvrdit firmám právo provozovat vedle jiných oborů podnikání školská zařízení. Má to umožnit firmám vstup do odborných škol, kterým by hrozila takzvaná optimalizace, tedy sloučení s jinou školou, nebo zánik. Dále by předloha měla zařadit mezi pedagogy tlumočníky do znakového jazyka, o což se poslanci snažili už při dřívějším projednávání novely zákona o pedagogických pracovnících.

Vládní předloha budí pozornost zejména tím, že zakáže ve školách prodej potravin, které jsou v "rozporu s výživovými požadavky". Zákaz se bude týkat i reklamy na tyto potraviny. Má taky například zavést jednotné závěrečné zkoušky na učilištích, registr učitelů a upravit postavení ředitelů škol, aby na nich mohli zůstat i po skončení šestiletého funkčního období.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…