Poslanci se sejdou kvůli kauze novičok a Zemanovým výrokům

31.05.2018 6:06

Poslanci se dnes sejdou kvůli kauze kolem jedu novičok v Česku a souvisejících výroků prezidenta Miloše Zemana o jeho výrobě. Následně by měla pokračovat řádná schůze Sněmovny, odpoledne jsou na programu pravidelné interpelace na členy vlády, píše ČTK.

Poslanci se sejdou kvůli kauze novičok a Zemanovým výrokům
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Schůzi k novičoku vyvolala skupina poslanců z klubů TOP 09, ODS, Pirátů, STAN a KDU-ČSL. Reagovala na vyřazení obdobného bodu z návrhu programu řádné schůze hlasy KSČM, hnutí ANO a SPD.

Debatu o jedu rozvířil Zeman, když prohlásil, že podle zprávy, kterou mu dodali vojenští zpravodajci, se novičok v Česku v malém množství vyráběl a testoval. Látkou typu novičok byl v březnu ve Velké Británii otráven dvojitý agent Sergej Skripal. Británie za viníka útoku označila Rusko, které následně uvedlo, že jed mohl pocházet i z Česka.

Zemanova slova o výrobě novičoku v České republice popřeli vládní činitelé i sněmovní a senátní výbory. Sněmovní komise pro kontrolu činnosti vojenského zpravodajství uvedla, že se uskutečnila pouze laboratorní mikrosyntéza pro výzkumné a ochranné účely, která není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu. Komise vyzvala Zemana, aby „zachovával utajovaný režim zpravodajských informací“.

Mimořádná schůze dolní komory k novičoku se ale nakonec nemusí uskutečnit. Sněmovna zřejmě neschválí její program. Navzdory tomu se otevře prostor pro debatu, byť omezenou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pár hospod krachne na covid? Zdeněk Pohlreich vybouchne vzteky. Neuvidí rád

8:22 Pár hospod krachne na covid? Zdeněk Pohlreich vybouchne vzteky. Neuvidí rád

Docent Michael Kroh, ekonom a jeden z dlouholetých členů SPOZ, kroutí hlavou nad pláčem restauratérů…