Poslanci zrušili poplatky za provoz automatů a videoterminálů

12.11.2011 7:36

Hlasování o zdanění loterijních společností bylo zmatené a v koalici vyvolalo spory. Opozice za podpory části ODS a Věcí veřejných chválila pozměňovací návrh poslance Michala Babáka (VV), který zrušil poplatky za automaty a terminály a zároveň loterijním společnostem prominul platit příští rok zálohy daně. Informuje sobotní vydání deníku Právo.

Poslanci zrušili poplatky za provoz automatů a videoterminálů
Foto: Martin Šimák
Popisek: Herny jsou často kritizovány zejména kvůli kriminalitě
Díky pozměnovacímu návrhu Babáka budou loterijní firmy moci odvádět peníze až na jaře roku 2013. „V roce 2012 kvůli tomu vznikne mezera a loterijní společnosti nebudou muset platit vůbec nic, protože starý odvodový zákon už neplatí a nový odvod bude až v roce 2013," řekl Právu Jan Farský, poslanec TOP 09 a starosta Semil.

Některá občanská sdružení jsou nepřehledná a financují závody drahých aut

Podle nového zákona budou peníze z hazardní daně rozděleny rovným dílem mezi stát, obce, a občanská sdružení. Jedná se o osm miliard korun.

Deník Právo upozorňuje na to, že sdružení jsou nepřehledná a podporují charitu jen ze čtyř procent. Většina peněz se posílá na sport, často je ale dostanou zpátky účastníci hazardního byznysu nebo spřátelené skupiny. Financují se z nich závody drahých aut, golfová hřiště nebo sportovní zájezdy do exotických zemí.

Poslanci také zrušili výběr poplatků za hrací automaty a videoterminály. „Obce tedy nedostanou ani těch 1,1 miliardy za koncové přístroje videoterminálů, ani 800 miliónů za výherní automaty, co dostávaly letos," vysvětlil Farský Právu.

Situaci by mohli zachránit senátoři, myslí si Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) označil přijatý zákon za zmatečný a prý ztíží administrování hazardní daně a poplatků. Situaci by prý mohli zachránit senátoři, kteří by mohli zákon s pozměňovacími návrhy vrátit poslancům k přepracování.

„Daleko více než koaliční podraz je to podraz poslanců ODS a ČSSD na komunální zastupitele ODS a ČSSD, kteří v obcích obracejí každou korunu a bojují s hazardem. A jejich vlastní poslanci jim schválí něco, co je obírá o peníze a nahrává hazardu," řekl Kalousek deníku Právo.

Babákův návrh podpořili především poslanci z klubů ODS, ČSSD, všichni komunisté a tři poslanci VV. Obhajují to tím, že prý chtěli pomoci sportovním svazům a postiženým. Sám Babák pro svůj návrh nehlasoval.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

18:51 Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vrátil z dovolené v plné síle, což je patrné i na jeho „Čau, lidi”, v …