Poslanec Bublan: Kapitalismus selhal, do deseti let je tu socialismus

02.08.2012 10:51

V anketě „Jaké bude Česko v roce 2020“ na serveru Aktuálně.cz představil poslanec ČSSD a bývalý ministr vnitra František Bublan svou vizi solidární společnosti, které zavrhne neoliberální kapitalismus. Vzpoura občanů proti současným společenským pořádkům podle něj skutečně povede ke kvalitativně lepší společnosti v podobě demokratického socialismu.

Poslanec Bublan: Kapitalismus selhal, do deseti let je tu socialismus
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Bublan

„Příčina této společenské vzpoury je ve vědomém, nebo jenom podvědomém vnímání toho, že typ kapitalismu volného trhu, který přirozeně přerozděluje bohatství, selhal,“ domnívá se Bublan. Zjištění, že bohatí jsou ještě bohatší, střední třída je v ohrožení a vzniká čím dál větší množina lidí, kteří jsou postradatelní, je podle něj nenaplněnou nadějí, která se rodila na začátku 90. let.

Navíc je pohár nespokojenosti vytrvale doléván vládní arogancí, skandály a korupcí. Je prý jen otázkou času, kdy přeteče. „Vývoj půjde zcela určitě politicky doleva k nějaké podobě demokratického socialismu, doplňován silnou kontrolou veřejnosti a postupnou změnou smýšlení,“ odhaduje poslanec ČSSD.

Již dnes se prý i mezi sociology a ekonomy objevují názory, že kapitalismus a svoboda nejsou dvě části nedělitelného projektu, jak hlásal Milton Friedman a další neoliberálové. „svoboda má daleko hlubší význam, její naplňování vede k osvobození člověka od všeho, co ohrožuje jeho život,“ píše poslanec. To prý povede k větší solidaritě, skromnosti, ale také jednotě a vytváření vzájemných pout.

Odpor proti tomuto vývoji ke společenské harmonii lze podle něj očekávat ze strany neoliberálů, a možná i autoritářů. Přesto však František Bublan věří, že tento pozitivní dějinný krok by mohl nastat už do roku 2010. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál Zdeněk Bakala: Jeho novináři, ČT i překvapivý hlas z kavárny. Už jde opravdu do tuhého

9:02 Skandál Zdeněk Bakala: Jeho novináři, ČT i překvapivý hlas z kavárny. Už jde opravdu do tuhého

Sněmovní vyšetřovací komise prověřující privatizaci těžební společnosti OKD požádá policii, aby k vý…