Poslanec STAN Farský urgoval přijetí sirotků z Řecka. Takto u Hamáčka pochodil

14.03.2019 19:44

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) při dnešních sněmovních interpelacích odpovídal na dotaz Jana Farského (STAN) ve věci přijetí sirotků z uprchlických táborů na české území. Podle slov ministra ale Česko čeká na oficiální reakci Řecka, jinak není posun v případném přijetí syrských dětí možný.

Poslanec STAN Farský urgoval přijetí sirotků z Řecka. Takto u Hamáčka pochodil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček, předseda poslanecké sněmovny

Ministr vnitra při interpelacích zopakoval, že řeckou stranu požádal o statistiky nedoprovázených syrských dětí v polovině listopadu. „Řecko po několika urgencích v minulém týdnu přijetí dopisu potvrdilo. A přislíbilo, že vypraví odpověď,“ upřesnil s tím, že ta by měla dorazit do několika týdnů.

Následně také připomněl, že o přijetí sirotků by pak rozhodoval český kabinet. „Případné přijetí nezletilých dětí bez doprovodu na území České republiky podléhá schválení vládou České republiky. Ta by pak musela rozhodnout o zrušení pozastavení relokací do Česka,“ přiblížil Hamáček.

Nedávno Hamáčkovi předložila seznam čtrnácti dětí ve věku od šesti do čtrnácti let europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Ta s nápadem převézt z řeckých táborů do Česka padesát syrských dětí bez doprovodu přišla na podzim 2018 s tím, že jde o solidární humanitární gesto.

Podle některých je nejefektivnější sirotkům pomáhat v jejich domovině. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) o projektu hovořil jako o nesmyslu. Nyní se chce zasazovat o to, že by se v Sýrii vybudovalo centrum pro sirotky, šlo by o jeho soukromou iniciativu, nikoli státu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …