Poslanec Šarapatka z Krymu: Je tu klid, žádné samopaly. A hlasovat chodí i ti, co křičeli o bojkotu

16. 3. 2014 18:05

Referendum na Krymu probíhá klidně, žádný nátlak na voliče se nekoná a hlasování se účastní dokonce i krymští Tataři, přestože jejich lídři mluvili o jasném bojkotu. Situaci na poloostrově Krym pro ParlamentníListy.cz přímo z místa popisuje člen mezinárodní pozorovatelské mise a poslanec Úsvitu Milan Šarapatka.

Poslanec Šarapatka z Krymu: Je tu klid, žádné samopaly. A hlasovat chodí i ti, co křičeli o bojkotu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Milan Šarapatka
reklama

Poslanec Milan Šarapatka se spolu s dalšími členy pozorovatelského týmu nachází v městě Sudak na jihu Krymu a v okolí. Jak řekl serveru ParlamentníListy.cz, průběh referenda je nad očekávání klidný a účast je velmi vysoká, zatím kolem sedmdesáti procent.

„Překvapením i pro mě je poměrně velká účast v tatarských oblastech, tam je to kolem čtyřiceti procent. Přitom lídři krymských Tatarů prohlašovali, že budou referendum bojkotovat,“ prozradil pozorovatel.

Nikde se nestřílí, lidé referendum chtějí

Ten zároveň odmítá, že by na obyvatele byl vyvíjen nátlak. „Nebylo možné pozorovat žádné viditelné pokusy o nátlak nebo nějaké ozbrojené vyhrožování, to jsem neviděl vůbec. Připadá mi to naprosto nesrovnatelné s poměrně vyhrocenou kampaní v médiích ve smyslu, že tam snad i střílí. Tady se skutečně nic takového neděje. My se pohybujeme v okolí Sudaku, což je až na jihu u moře a možná jinde to je jinak. Tady je ale opravdu klid,“ řekl ParlamentnímListům.cz přímo z Krymu Milan Šarapatka.

Poslanec Milan Šarapatka je v okolí města Sudak (v kroužku). Reprofoto - Google

Obyvatelé podle jeho slov referendum jednoznačně vítají. „Mluvil jsem s asi patnácti účastníky hlasování a ti se vesměs hlásili k tomu návratu do Ruska. To mě docela zaujalo. Jednak je to asi tím, že to jsou etničtí Rusové, ale mají také pocit, že se budou mít líp,“ sděluje dále své dojmy.

„Je v tom ale i trošku nostalgie po tom, co bylo v minulých dobách. Oni měli v dobách Sovětského svazu pocit jistoty, který se potom ztratil. Je to teď velmi chudý kraj, který žije ze zemědělství a turistiky a mimo turistickou sezonu jsou ti lidé nezaměstnaní a podvědomě mají pocit, že v sovětské době jim bylo lépe. Takový postoj mě hodně překvapil,“ uvedl český poslanec přímo z Krymu.

Pozorovatelé jsou vítáni

Žádné incidenty, napadení ani nic podobného se prý na Krymu nekoná. Poslanec Úsvitu pouze zmínil drobný incident, nešlo však o nic vážného. „Před chvílí jsme se posouvali do nějaké další vesnice a jediný ‚incident‘ byl, když byla cesta zatarasená cisternou s pitnou vodou, stál u toho zhruba dvacetiletý muž v maskáčích a chtěl vědět, kam jedeme,“ popisuje Šarapatka.

„Když mu bylo řečeno, že jsme mezinárodní pozorovatelský tým, tak s úsměvem dal pokyn k tomu, aby cisterna odjela. Byl to spíš takový folklór, bylo to amatérské. Nebyl ani ozbrojený. Takže znovu odmítám ty řeči o tom, že se zde referendum koná pod hlavněmi samopalů, to skutečně ne,“ dodal Milan Šarapatka pro ParlamentníListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

22:11 Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

Sobotní večer je vysílání ČT 24 kompetně věnováno kauze ruského podílu na výbuchu muničáku ve Vrběti…