„Nechci se do toho zaplétat, protože jsem to detailně nesledoval. Nicméně historik Vojtěch Kyncl tu kauzu vytáhl v televizi zrovna v den piety. Jako by to bylo připravené. A to je odsouzeníhodné,“ reaguje Pavel Horešovský na „lidickou kauzu“, že jedna z tamních žen udala na četnické stanici židovskou nájemnici. Jemu bylo šestnáct dní, když 10. června 1942 došlo k vyhlazení jeho rodné obce.
Odstraňování soch
Odstranění sochy maršála Koněva a posprejování sochy Winstona Churchilla hodnotí Horešovský jako sviňárnu. Nedokážu to pochopit. Jde o dějiny. Dnes je móda, že se vylíhne nějaký nový politik, pirát nebo ódéesák, má kolem sebe pár blbců jako Milion chvilek, a řeknou, tak tu sochu odstraníme, ale nezajímají je následky. I tady to zkoušeli. Takový jeden zrzavý prcek přišel, že jsou na jedné desce ruské nápisy, takže je třeba ji odstranit. Řekl jsem mu, seber se a táhni odsud,“ líčí Horešovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský