Poslední předvolební slovo prezidenta Zemana. Mimo jiné doporučil, jak by podle něj měla pochodovat ČSSD

19.10.2017 21:25

Ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup těsně před volbami debatoval s prezidentem Milošem Zemanem. Podle Soukupa jde o možná nejdůležitější volby v historii země. Hlava státu občanům v pořadu Týden s prezidentem vzkázala následující...

Poslední předvolební slovo prezidenta Zemana. Mimo jiné doporučil, jak by podle něj měla pochodovat ČSSD
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.
reklama

„Budu volit Čecha,“ poznamenal hned na úvod prezident s odkazem na volebního lídra Strany Práv Občanů Františka Ringo Čecha. Lidem naopak doporučil, aby nevolili blbce, to jest politiky, kteří předstírají, že se vyznají v něčem, v čem se ve skutečnosti nevyznají. „Jan Werich říkával, kde blb, tam nebezpečno. Politici se pohybují v nebezpečném prostředí,“ pravil prezident.  

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Ta důležitá otázka zní, co jsi v životě dokázal, než jsi šel do politiky. A když nějaký kandidátek řekne: Víte, já jsem teprve vyšel ze školy, ještě nic neumím, ale toho poslance zvládnu. Nebudu jmenovat, ale tohle už se jednou stalo a nerad bych, aby se to opakovalo,“ doplnil ironicky prezident. Posteskl si, že se v politických stranách nenajde dost osobností, které by oslovily voliče.

Varoval také občany, aby si dávali pozor na politické vize. Kdybychom věřili, že vybudujeme komunistický ráj, před tím Adolf Hitler chtěl budovat tisíciletou říši a víme, jak to dopadlo. To neznamená, že by vize byly něco špatného, ale podle prezidenta se musejí tyto vize naplnit v horizontu maximálně patnácti až dvaceti let. Jakákoli dlouhodobější vize je podle prezidenta riziková.

Nakonec ale přece jen řekl, koho nevolit. Zeman rozhodně nedoporučuje lidem hlasovat pro Dělnickou stranu sociální spravedlnosti, což je podle hlavy státu strana radikální, nedemokratická a neštítí se kontaktů s neonacistou Marianem Kotlebou. „Chci věřit, že se tato strana do parlamentu nedostane,“ zdůraznil Zeman.

Nikoli poprvé také mluvil o tom, že by bylo dobré nařídit povinné hlasování u voleb pod hrozbou citelné, byť ne zrovna likvidační sankce. Pokuta by se měla pohybovat na úrovni ceny lepší večeře pro dvě osoby.

Před kamerami se Zeman vysmál pochodu ČSSD za vyšší mzdy. Soukupovi to přijde zvláštní, když tato strana čtyři roky vládla a mohla platy zvyšovat. Zeman dal moderátorovi za pravdu, Zeman by politikům sociální demokracie doporučil spíše pochod za snížení vlastních platů.  

Prezident však nezůstal jen u ČSSD. Vyjádřil se také k místopředsedovi Evropského parlamentu Pavlu Teličkovi. Ten varoval před znovuzvolením Miloše Zemana na Hrad a prozradil, že se hodlá angažovat v politickém boji proti Miloši Zemanovi. Co si o tom prezident myslí? Stačí se prý podívat, jak Telička třeba říkal, jak mu leží na srdci sociální situace zaměstnanců OKD.  

„Pavel Telička byl členem nejužšího vedení Bakalovy společnosti NWR, to v podstatě znamená OKD. Myslím si, že televize Nova uvedla, že on si tam vydělal asi 60 milionů korun. Vysoce kvalifikovaná práce pana Teličky vedla k tomu, že OKD zkrachovalo. A zájem o sociální situaci horníků v OKD vedl k tomu, že horníci nedostali přislíbené byty,“ zaznělo z úst prezidenta.

Prasárna

Stranou pozornosti hlavy státu nezůstala ani další bitva o lithium. Sněmovna o tomto kovu, jenž by se teoreticky mohl stát novým českým pokladem, debatovala na mimořádné schůzi.

„Mně se občas vyčítá, že používám nějaké to sprostější slovo. Budiž, ale nejslušnější slovo, které jsem v této debatě slyšel, byla prasárna,“ rozjel se prezident. Zemanovi přišlo zvláštní, že se na této mimořádné schůzi projevovali také politici, kteří o lithiu nevěděli vůbec nic. A volič, který se na to díval, mohl být notně otráven a mohla být oslabena jeho důvěra v politiky.

Soukup k tématu doplnil, že analytici časopisu Týden se zajímali o společnost European Metals Holding. Tato společnost má prý jedinou aktivitu, a to jen průzkum ložisek na Cínovci a pak případnou těžbu lithia. Stopy navíc ukazují, že mateřská firma sídlí na britských Panenských ostrovech, v daňovém ráji. Sedm procent firmy EMH prý patří do českých rukou. Zeman k tomu poznamenal, že to ukazuje na problematičnost anonymního vlastnictví. Je dobře, že se ruší anonymní vkladní knížky, stejně tak by prý nebylo od věci zrušit úplně anonymní akcie.

„Já jsem asi před dvěma dny viděl v monitoru stanovisko profesora Ostravské báňské univerzity, který říkal, že těžba lithia je velmi nákladná a že bychom ji možná museli i dotovat. To dodávám jen jako protinázor ke tvrzení, že tam leží velké zásoby lithia, které lze snadno získat,“ řekl prezident. Může se ale také ukázat, že se nám těžba lithia vyplatí, pokud většina zisků zůstane v Česku. V Česku ponechává zisk např. Škoda Auto, respektive VolksWagen, která např. vybudovala nový závod v Kvasinách.

Ach bože, teď mě zase ty sufražetky roztrhnou

Ve druhé polovině pořadu se prezident vrátil k platům. Zatímco zvláště politikům ČSSD doporučil, ať si sníží platy, pravil, že není nic špatného na tom, když má muž vyšší plat než žena.

„Ach bože, teď mě zase ty sufražetky roztrhnou. Žena má poněkud jiný osud než muž. Žena vychovává děti, ve Švédsku je výchova dětí považována za práci a platí se jí za to. Zaplať pánbůh za to,“ doplnil prezident.  

Zaměstnavatelé mívají strach, že jim ženy odejdou na mateřskou dovolenou, kde mohou zůstat až čtyři roky, čímž podle prezidenta ztrácejí pracovní návyky, a to je brzdí v jejich kariéře. „Ale ony mají jinou krásnou kariéru. Ony mají být s tím malým dítětem doma,“ zjihl prezident. 

České ekonomice jako celku by podle české hlavy státu pomohlo, kdyby se sociální dávky seškrtaly všem nezaměstnaným osobám, které na úřadech práce odmítají nabízená zaměstnání.  

Že prý migrace už není téma...

Nakonec se prezident krátce věnoval i parlamentním volbám v Rakousku. Tyto volby prý ukázaly, že se v politice pohybují výrazné osobnosti. Jsou jimi jak pravděpodobný příští lidovecký kancléř Sebastian Kurz, tak pravděpodobně končící kancléř, sociální demokrat Christian Kern, tak lídr rakouských Svobodných Heinz-Christian Strache.

„Všichni tady říkají, že migrace už není téma, že to téma už vyšumělo, ale všechny tři strany měly téma migrace jako hlavní téma. Takže naši užvanění komentátoři neměli pravdu,“ řekl Miloš Zeman.  

„Nejméně dva politici z těch tří byli ještě před několika lety vítači, ale postupně změnili svoji rétoriku a dnes se z nich stali odpůrci migrace. Už Winston Churchill říkal, že jen blbec nemění názory. A oni svůj názor změnili,“ pokračoval.

A než pořad skončil, prezident vyzval občany, aby šli volit. „Zvedněte se z gauče, vyberte si jakýkoli volební lístek a běžte volit. Udělejte radost svému stárnoucímu prezidentovi,“ pravil v závěru Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Miloš Polák
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

9:10 Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

TÝDEN V MÉDIÍCH Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský asi nečetl Ústavu a neví, že v ní je zakotv…