Pospíšil připravil zákon, který omezí bezdůvodné insolvenční návrhy

21.01.2012 15:35

Ministerstvo spravedlnosti chce omezit podávání insolvenčních návrhů, především ta bezdůvodná. Ve středu se tak před vládu dostane návrh, který připravil rezort Jiřího Pospíšila. Podle něj se už nebude moci stát, že by bylo insolvenční právo zneužíváno.

Pospíšil připravil zákon, který omezí bezdůvodné insolvenční návrhy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil na konferenci Vize 2020
reklama

"Pokud někdo podá takový návrh, soud bude muset do sedmi dnů od podání přezkoumat, zda návrh není zcela zjevně bezdůvodný, a pokud bude, návrh přednostně zamítne, a tomu, kdo podá takový návrh, bude hrozit pokuta ve výši až 100 000 korun," přiblížil svoji novelu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Začíná být totiž čím dál častější, že věřitelé podávají návrh na insolvenci, aby dotyčného soutěžícího vyřadili z dalšího konkurenčního boje v daném podnikatelském prostředí. Jejich cílem je jednoduše poškodit dobré jméno. Dotyčný se pak například nemůže ucházet o veřejné zakázky či nemá možnost získat úvěr.

Ministerstvo návrh zákona připravilo prý ve spolupráci s experty na insolvenční právo. Podle novely by také soud mohl uložit věřiteli povinnost složit jistotu k zajištění náhrady škody nebo jiné újmy, která by dlužníku vznikla nedůvodným zahájením insolvenčního řízení.

Novela se dostane před vládu ve středu 25. ledna. Byla již projednána v připomínkovém řízení, kde vůči němu měly připomínky ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo financí, vnitra a Česká národní banka. To vše prý již bylo zohledněno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křečku, neprojdeš? Blokáda úřadu ombudsmana jde nečekaným směrem. Toto asi nečekali

18:51 Křečku, neprojdeš? Blokáda úřadu ombudsmana jde nečekaným směrem. Toto asi nečekali

ANKETA Bránit Stanislavu Křečkovi v nástupu do úřadu ombudsmana vlastním tělem? Takový je záměr akt…