Pospíšil pro svůj resort vyjednal miliardu navíc

28.06.2012 18:48

Ministerstvo spravedlnosti údajně získalo příslib navýšení rozpočtu na příští rok o zhruba miliardu korun. Dohodl se na tom prý v pondělí šéf úřadu Jiří Pospíšil a ministr financí Miroslav Kalousek. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva spravedlnosti Jiří Hovorka.

Pospíšil pro svůj resort vyjednal miliardu navíc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odvolaný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil
reklama

Podle Hovorky se Pospíšil domluvil s Kalouskem na navýšení o 950 milionů korun. Peníze by měly zvýšit rámcový rozpočet, který úřadu spravedlnosti pro rok 2013 stanovilo ministerstvo financí v částce 20,209 miliardy korun. Navýšení se má podle Hovorky odvíjet od plánovaného prodeje majetku (250 milionů) a peněz ze soudních poplatků (700 milionů). Tyto finance by jinak skončily ve státním rozpočtu.

"Během pondělního jednání bylo rovněž dohodnuto, že o uvedených úpravách bude vládu informovat ministr financí Kalousek. Ministerstvo spravedlnosti prozatím neobdrželo rozpisový dopis, který by potvrzoval dohodnuté parametry rozpočtu pro příští rok," uvedl Hovorka. Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob uvedl, že dílčí jednání ke státnímu rozpočtu nebude komentovat.

Manažersky to nezvládal, tvrdí premiér

Nečas už dříve uvedl, že Pospíšila odvolal, protože v době škrtů požádal o navýšení rozpočtu. Škrtat v rozpočtech je podle Nečase klíčová záležitost, když prý dojde k závěru, že některý člen vlády toho není schopen, musí dotyčný z kabinetu odejít. Premiér také po středečním odvolání Pospíšila připomněl, že na jaře "přiměl" k rezignaci kvůli nezvládnutí rozpočtové kázně ministra školství Josefa Dobeše (VV).

Sám Pospíšil naznačil, že jeho odchod by mohl mít souvislost s tím, že se vybírá nástupce odvolaného šéfa pražských žalobců Vlastimila Rampuly. Uvedl, že odvolání přišlo "náhle a nečekaně v době, kdy měl rozhodnout o obsazení postu vrchního státního zástupce". ČSSD dala Pospíšilovo odvolání také do souvislosti s vyšetřováním kauzy nákupu letounů CASA a ministrovou nechutí "zametat" citlivé kauzy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tajná diplomacie kolem Izraele. USA, Rusko, Turecko. Zdeněk Zbořil odkrývá, co se skrývá za kouřem z raket

15:14 Tajná diplomacie kolem Izraele. USA, Rusko, Turecko. Zdeněk Zbořil odkrývá, co se skrývá za kouřem z raket

Zdeněk Zbořil se podle svých vlastních slov jako politolog snaží dívat za létající rakety a planoucí…