Posvátné výsledky války! Poslušné Rusko? Lavrov nečekaně udeřil na Západ

7.9.2021 8:37 dop.

Ruský ministr zahraničí poslal světu jasný vzkaz. Lavrov věří, že Rusko má dnes opět k dispozici dost síly a vlivu, aby mohlo na mezinárodní scéně prosazovat své zájmy. A nikomu nedovolíme, aby zpochybňoval výsledky druhé světové války! Všeobecně uznávané výsledky druhé světové války zakotvené v chartě OSN jsou posvátné, pravil Lavrov.

Posvátné výsledky války! Poslušné Rusko? Lavrov nečekaně udeřil na Západ
Foto: MZV RF
Popisek: Sergej Lavrov, ministr zahraničí RF

Anketa

Je generace lidí narozených po roce 1980 připravena plně převzít vládu nad Českem?

3%
95%
hlasovalo: 10860 lidí

V příštích dnech bude v sídle OSN v New Yorku zahájeno další jednání Valného shromáždění OSN a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov už dopředu ruské agentuře TASS oznámil, o čem hodlá ve Spojených státech mluvit on.

„V příštích dnech bude v New Yorku zahájeno 76. zasedání Valného shromáždění OSN. V tomto ohledu je vhodné připomenout, že všeobecně uznávané výsledky druhé světové války zakotvené v listině světové organizace jsou svaté. Ruská diplomacie bude i nadále potlačovat pokusy o jejich revizi, bez ohledu na zdroj,“ uvedl dlouholetý šéf ruské diplomacie.

Lavrov zdůraznil, že se to týká jak evropské části války, tak války v Asii proti Japonsku. Sovětský svaz už v roce 1949 vedl se strůjci některých japonských válečných hrůz soudní proces - tzv. prosincový soud v Chabarovsku. Tento proces navazoval na tzv. Tokijský proces, kde byli souzeni hlavní japonští váleční zločinci.

"(Proces) ukázal světu strašlivou stránku militaristického Japonska. Verdikt vynesený soudem poskytl objektivní hodnocení spáchaných zločinů. Je nezbytné, aby si současná i budoucí generace pamatovaly na krutosti japonských militaristů, kteří odešli. ... Nemáme morální právo na to zapomenout,“ zdůraznil Lavrov.

Lavrov věří, že Rusko má dnes opět k dispozici dost síly a vlivu, aby mohlo tento pohled na druhou světovou válku obhajovat. Už 30. srpna řekl, že jeho země za posledních 20 let znovu vybudovala efektivní vojenskou sílu, se kterou dokáže prosazovat své zájmy.

„Chtěl bych znovu zopakovat, že ne každému se líbí, když dosáhneme příznivých podmínek pro náš rozvoj na globální scéně. Ještě v 90. letech jsme byli vnímáni jako poslušná země, která se otevřela Západu a v mnoha případech se otevřela bezprecedentně. Všechno to bylo mylně považováno za slabost,“ řekl. „Za posledních 20 let se mi zdá, že jsme získali nezávislost a získali zpět svoji důstojnost. Bez této důstojnosti nepřijde v běžném lidském životě nic dobrého, natož skutečnost, že mezinárodně ničeho nedosáhnete,“ dodal.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

14:43 Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se na svém twitterovém profilu vyjádřil k energií …