Potížistická partaj. Martin Fendrych lamentuje nad chystaným projektem mladého Klause

10.04.2019 8:25

Václav Klaus mladší oznámil, že založí novou stranu. Doufá, že získá podporu od některých svých bývalý kolegů z ODS či od některých členů hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych na Klausových plánech nenechal nit suchou.

Potížistická partaj. Martin Fendrych lamentuje nad chystaným projektem mladého Klause
Foto: Repro ČT24
Popisek: Poslanec Václav Klaus mladší v Událostech komentářích
reklama

Poslanec Václav Klaus mladší oznámil, že si založí novou politickou stranu a vstoupí s ní jak do krajských voleb v roce 2020, tak do voleb sněmovních v roce 2021. Tatínek, exprezident Václav Klaus prý bude mít ve straně jen poradní roli, napsal Blesk.cz.

Klaus mladší doufá, že do své nové strany získá některé bývalé kolegy z ODS, případně z hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 dal však před pár dny v Otázkách Václava Moravce najevo, že se přesunu svých kolegů ke Klausovi nijak zvlášť neobává.

Martin Fendrych k tomu poznamenal, že se zrodí nová strana klausovsko-zemanovského typu. Stejně jako pánové Zeman a Klaus, hodlá i Klaus mladší objíždět Českou republiku, zavítat až do té nejmenší vesničky a mluvit k lidem. Skutečný problém podle Fendrycha spočívá v tom, o čem bude mluvit. Snad o étosu. Ale pokud se chcete zeptat, co se tím přesně myslím, podle Fendrycha byste se raději ptát neměli.

„Program? Strana hospodského a fotbalového trenéra nepotřebuje, dokonce nesmí nabízet nic složitého. Žádná stará ODS, natožpak ODA, tyhle doby jsou passé. Co tam tedy bude: občan, rodina a stát jako základní hodnoty. (Nezpochybnitelné a zároveň to nabízí velmi volné pole působnosti.) Další části programu si můžeme domyslet: pryč z EU, možná i z NATO, apel na národní stát, orientace více na Východ než na Západ, který ‚zklamal‘, a samozřejmě pořádná dávka aktuálního protestu, odporu k vládě, Bruselu, kontrole internetu atd. Díky svým předchozím akcím (kupříkladu ve prospěch ruských trollů na velkých sociálních sítích) může Klaus počítat s podporou proruských webů, což není k zahození, naopak, je to síla, jež se počítá,“uvedl Fendrych.

„Klaus je zemanovsky lidový, antiintelektuální intelektuál nasměrovaný do venkova. Co tam nabídne? Odchod z EU, odchod z NATO? Rozklad západních vazeb? Osamocený český stát, něco jako Švýcarsko? Je dostatečný program ‚ne muslimům‘, ‚ne inkluzi‘, ‚ne korektnosti‘? Není,“ pokračoval autor.

Klaus bude hrát i na jednu pozitivní strunu. Pravděpodobně bude voliče přesvědčovat, že Češi všechno zvládnou i bez EU, a snad i bez NATO, a že se uživí. Bude mluvit o zlatých českých ručičkách a zdůrazňovat naši průmyslovou sílu, kterou oplýváme už od doby Rakouska-Uherska. Tím na svou stranu pravděpodobně získá některé členy ODS, některé okamurovce a pravděpodobně i pár komunistů.

„Ano, pro demokratické Česko se rodí dost riziková, potížistická partaj s potenciálem okolo deseti procent ve volbách,“ uzavřel Fendrych.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

22:01 „Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

„Dnes jsme svědky toho, že se přeživší členové vražedných komand a jejich následovníci snaží přepsat…