Pozor na množení Arabů, říká Viktor Orbán. Legračně o Junckerovi, překvapivě o Sorosovi

04.03.2019 9:04

Maďarský premiér Viktor Orbán poskytl rozhovor deníku Die Welt. V obsáhlém rozhovoru se věnoval maďarsko-německým vztahům, za jejichž zhoršení podle něj může jen a jen migrace a politika. Přišlo i na EU, frakci EPP, do které Orbán stále patří a podle všech indicií v ní hodlá zůstat. A maďarský premiér varoval před demografickým vývojem v arabském světě a v Africe: „Vše, co jsme zažili v roce 2015, se stane znovu, akorát v ještě větším měřítku. Arabské země brzy překonají Evropu v počtu lidí. A to jsem ještě neřekl nic o Africe, kde brzy bude víc lidí, než je možné uživit.“

Pozor na množení Arabů, říká Viktor Orbán. Legračně o Junckerovi, překvapivě o Sorosovi
Foto: EPP
Popisek: Viktor Orbán
reklama

Reportér Weltu na začátek uvedl, že mnoho Němců je Maďarům zavázáno za otevření železné opony v roce 1989, ale současný vývoj Maďarska v nich vzbuzuje obavy. Zeptal se, jak došlo k tomu, že kdysi myšlenkově blízké země se od sebe vzdálily. Orbán odpověděl, že vděčnost za rok 1989 je vzájemná, protože reunifikace Německa byla v geopolitickém smyslu premisou pro svobodu Maďarska. „To je důvod, proč Maďaři v roce 1990 byli pro německou reunifikaci ještě víc než Němci sami,“ vysvětlil premiér. Maďaři mají podle něj vyvinutý smysl pro geopolitické reálie a Helmut Kohl je pro ně prý dodnes uznávanou osobou.

Reportér se zeptal, zda tedy Němci nerozumí Maďarům. „Současné odcizení je jenom kvůli politice. Ve všech ostatních ohledech jsou německo-maďarské vztahy na skvělé úrovni. Ekonomická spolupráce, kultura, turismus. Je zde velká oboustranná náklonnost,“ odvětil Orbán a uznal, že část viny za politické odcizení spočívá i na něm.

Anketa

Propukla krize v SPD. Na čí straně stojíte?

hlasovalo: 5439 lidí

Další otázka na Orbána byla, zda někdy porušil domluvu s Němci či zda tomu bylo naopak. Orbán uvedl, že Maďaři mají dojem, že uzavřeli dohodu s Německem v roce 1989, kdy je Německo podpoří při vstupu do NATO a EU a Maďarsko uvítá německé investice a technologie a nebude parazitem v EU. „Na rozdíl od ostatních Evropanů jsme nikdy nežádali a nikdy nebudeme žádat o německé peníze bez toho, aniž bychom za ně dali nějakou protihodnotu. Vždycky jsme platili dluhy včas,“ prohlásil premiér a dodal, že vždy ctili vizi kancléře Kohla, že rozdíl ve velikosti není rozdílem v důležitosti. „Všechny německé vlády se tím řídily, až do migrační krize. Ten rozkol způsobila jen a jen migrační krize. Trváme na právu národů se bránit. Němci mají jinou filozofii,“ dodal předseda Fideszu.

Na to reportér Weltu argumentoval, že jsou to 4 roky od začátku migrační krize v roce 2015. „Vše, co jsme zažili v roce 2015, se stane znovu, akorát v ještě větším měřítku. Arabské země brzy překonají Evropu v počtu lidí. A to jsem ještě neřekl nic o Africe, kde brzy bude víc lidí, než je možné uživit. V tomto ohledu je Maďarsko hraniční země. Žijeme v plné pohotovosti. Na jižní hranici máme tisíce vojáků a policistů,“ vyvracel Orbán argument a dodal, že záleží jen na vůli Turecka, zda se miliony uprchlíků v něm vydají do Evropy. Jelikož Německo hraniční zemí není, tak v něm panuje větší pocit bezpečí, což spolu s odlišnými historickými zkušenostmi vede k odlišnému přístupu.

Téma rozhovoru pak přeskočilo na EU a Jeana-Clauda Junckera. Reportér si všiml, že jeho tvář visí na billboardech spolu s tvrzením, že podporuje migraci. A ptal se Orbána, jak jde dohromady členství Fideszu ve formaci EPP a útoky na Jeana-Clauda Junckera. Podle Orbána je frakce moc velká a členové ze severských států mají mnohem blíže k Macronovi než k Němcům. Maďarsko přirovnal k německé CSU. Doplnil, že v západní Evropě kandiduje spitzenkandidát EPP Weber s příslibem, že bude pokračovat v Junckerových šlépějích, což by byla ve střední Evropě politická sebevražda. „Pokud chce EPP vyhrát střední Evropu, musí říct, že Juncker je minulost a Weber budoucnost.

K tomu reportér přihodil ještě doplňující otázku, zda jsou billboardy odplata za Junckerův návrh na vyloučení Fideszu z EPP. Orbán k tomu řekl: „Nemám rád politiku odplaty. Juncker je hodný člověk. Tak hodný, že mu jeden odpustí i ta nejpošetilejší gesta. I když já jsem pouliční bojovník, není mezi námi osobní antipatie. Nemám rád jeho názory, zejména blízkost k socialistickým myšlenkám v ekonomii a podporu migrace. Vnímám jeho pokus vystrnadit nás z EPP jako nedostatek loajality. Nikdo od nás nemůže čekat, že nebudeme na nedostatek loajality reagovat, i když je od tak hodného člověka. Taková jsou pravidla politiky.“

Anketa

Obáváte se potravin z Polska?

83%
17%
hlasovalo: 4223 lidí

Reportér pak ještě řešil plakát, na kterém byl Juncker s miliardářem Sorosem. Prý mu připomíná podobné obrázky z minulosti a tvrdil, že jsou na něm prvky antisemitismu. Ovšem Orbán podotkl, že to je proto, že je Němec. V Maďarsku jsou údajně Židé vnímáni primárně jako Maďaři a kampaň proti osobě není dle premiéra v anglosaském světě nic nového. Ovšem dle reportéra se kampaň přelila i do jiných států, i do Německa. Orbán zopakoval, že Židé jsou v Maďarsku chráněni zákonem a vláda má proizraelskou zahraničí politiku. Nenávist k Židům podle něj roste hlavně v západní Evropě a je způsobena migrací. Že je Soros Žid, s tím podle něj vůbec nesouvisí, ale je prý „odvrácenou tváří globalismu“, kde na jedné straně je Maďarsko reprezentované zvolenými zástupci a na druhé Sorosovy neziskovky, které chtějí změnit maďarskou migrační politiku.

Od kampaně proti Sorosovi přešli k Orbánovým výrokům o „neliberální demokracii“. „Před třiceti lety, když jsem v politice začínal, tak zde stále byli liberálové, socialisté a křesťanští demokraté. Od té doby liberálové vyhráli válku o slova. Zaprvé, levice přijala, že demokracie musí být vždy liberální. Vždy, když liberální partaje nevyhrají volby, okamžitě vyhlásí konec demokracie. To přiměje socialisty a křesťanské demokraty ke kapitulaci. Pak sociální demokracie zhyne, teď vidíme, jak v Evropě mele z posledního. Pokud se křesťanští demokraté nebudou bránit adopci liberálních pojmů a termínů, zhynou také,“ vysvětlil myšlenku premiér.

Reportér se také v souvislosti s Německem zeptal na premiérův názor na odcházející kancléřku Merkelovou: „Prozatím mě ovládá pocit ztráty s ohledem na odchod paní Merkelové. Samozřejmě jsme spolu nesouhlasili, zvláště v otázce migrace. Ale tato kancléřka významně přispěla k udržení jednotné Evropy. To je velký úkol a v budoucnu nebude lehčí,“ zhodnotil Orbán.

Na závěr dostal Orbán otázku, zda Fidesz opravdu chce zůstat ve frakci EPP a zda nechce vyprovokovat vyhození, aby se pak mohla strana označit za oběť. Orbán odpověděl, že do EPP je pozval Helmut Kohl a členství si stále váží. Jejich cílem je prý tuto frakci posílit. „Tady ve střední Evropě jsme experti na taktiky moci levice. Levice neútočí na Maďarsko kvůli němu, ale aby oslabilo EPP. Pokud odejdeme, soustředí se na Itálii, pak Rakousko. Vždycky budou na někoho útočit, je to základ jejich taktiky. Říká se tomu salámová metoda a cílem je oslabit EPP na evropské úrovni, aby levice a socialisté mohli převzít v Evropě vedení. Tohle není souboj myšlenek, ale mocenský souboj. Tohle by měl jeden pochopit. Ne každý tomu rozumí, ale to jsou podle Leninovy definice užiteční idioti. I když si myslí, že vedou bitvu o ideje, tak slouží mocenským zájmům jiných, našich protivníků.“

Celý rozhovor ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

7:31 „Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

Za Stanislava Tomáše, který zemřel v sobotu v Teplicích po zásahu policie, se bude demonstrovat. V P…