Pozor, pozor! Jakub Janda rozhlásil do celého světa, že Češi nevěří USA a řádí tu ruská propaganda

29.8.2016 9:54 dop.

„Zabít jednoho nepřátelského vojáka dnes stojí mnohem více než za časů druhé a první světové války. Ano, ideologická indoktrinace je dnes také o poznání nákladnější, než tomu bylo dříve. Pokud ovšem dokážete člověka o něčem přesvědčit, nemusíte ho zabíjet,“ uvedl hlavní mluvčí kremelské propagandy Dmitrij Kiseljev. Americký New York Times zveřejnil dlouhý článek o ruské propagandě, ohrožena je i Česká republika.

Pozor, pozor! Jakub Janda rozhlásil do celého světa, že Češi nevěří USA a řádí tu ruská propaganda
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Plakát nevládní organizace Reportéři bez hranic

Ve Švédsku se v poslední době rozjela celonárodní debata na téma vstupu do Severoatlantické aliance. Švédští politici se musejí potýkat s mnohými překážkami. Ovšem zřejmě největší problém ovlivňující kritickou debatu spočívá v šíření lží a polopravd na sociálních médiích, které čím dál více ovlivňují veřejné mínění.

Stále častěji se objevují tvrzení typu: „Jestliže Švédsko vstoupí do NATO, Spojené státy začnou na Švédském území ukládat jaderné zbraně.“ „NATO by mohlo ze švédského území napadnout Rusko bez povolení švédské vlády.“

Situaci věrně popsal ministr obrany Peter Hultqvist, který se vydal na cestu kolem Švédska s úmyslem rozšířit mezi lidmi informace spojené s případným členstvím země v NATO. Podle svých slov byl mnohokráte „grilován“ přesně na ta témata, která ve Švédsku šíří ruská propaganda.

Anketa

Věříte ve šťastnou budoucnost svých dětí?

13%
87%
hlasovalo: 6461 lidí

„Lidé na takové praktiky nejsou zvyklí, vylekali se. Často se ptají na to, čemu mohou nebo čemu by měli věřit,“ uvedla tisková mluvčí ministra obrany Hultqvista.

„Na Krym, na východ Ukrajiny a nyní i do Sýrie – do všech těchto oblastí ruský lídr Vladimir Putin vyslal svou modernizovanou armádu. Z druhé strany nemá dostatečnou ekonomickou sílu na to, aby otevřeně konfrontoval NATO, Evropskou unii nebo Spojené státy. Rozhodl se tedy raději investovat do programu ‚vyzbrojování ruských informačních kanálů‘, které mají za úkol šířit pochyby a rozvrat. Cílem je oslabit jednotu mezi členskými státy, rozvrátit jejich domácí politickou scénu a oslabit opozici vůči Rusku,“ píše New York Times.

„Moskva vnímá mezinárodní vztahy jako systém speciálních operací a velmi upřímně věří v to, že je sama objektem speciálních operací Západu,“ uvedl jeden ze strůjců kremelské informační mašinérie před rokem 2008 Gleb Pavlovsky. „Jsem si naprosto jist, že existuje mnoho center, některé z nich přímo napojených na vládu, které vymýšlí tyto lživé příběhy,“ dodal.

Takové praktiky nejsou pochopitelně ničím nové; podobně byly využívány již za časů Sovětského svazu. Nyní se dezinformace stala ovšem klíčovým aspektem ruské vojenské doktríny, která je cílena na politické debaty v konkrétních zemích. Vše je navíc mnohem sofistikovanější, než tomu bylo dříve.

Proud lživých informací je již natolik silný, že se Spojené státy a Evropská unie rozhodly vytvořit speciální instituce, které mají za úkol ruskou dezinformaci identifikovat a upozornit na její projevy.

Rusko ke svým aktivitám používá jak klasická média – především Sputnik a Russia Today (RT) –, tak i spoustu skrytých kanálů, jako například ve Švédsku, kde se tyto zdroje téměř nedají vypátrat.

Odhalit jednotlivce, kteří za šířením dezinformací stojí, je velmi obtížné. Ve Švédsku ovšem experti odhalili charakteristický vzorec kremelské dezinformační kampaně.

Zdroj je velmi těžké objevit

„Ta dynamika je vždy stejná: Zdroj pochází z Ruska, ze sítí státních ruských médií,“ uvedl švédský novinář a právník Anders Lindberg.

„Poté se toho někdo chytí a z falešného dokumentu se stane zpráva, kterou začnou šířit extremisté na obou stranách politického spektra. Ti lidé, kteří přijímají informace z takovýchto kanálů, začnou informaci šířit. Nikdo neví, kde se ta informace vzala, ale nakonec se jedná o klíčovou otázku při vytváření obranné politiky státu,“ dodal.

Hlavním cílem těchto kremelských praktik je Evropa, kde jsou různá populistická hnutí na vzestupu a klesající podpora Evropské unie vytváří atmosféru, kdy jsou lidé mnohem více otevřeni konzervativnímu, nacionalistickému a autoritářskému přístupu Vladimira Putina.

Česká republika je ohrožena

Kremelská propaganda je velmi aktivní i v České republice, kde se často šíří různé příběhy, které staví Spojené státy a Evropskou unii do špatného světla a imigranty vyobrazují jako nebezpečné násilníky. Údajně se jedná o zhruba 40 proruských serverů.

Průzkum veřejného mínění, který letos v létě provedl think-tank Evropské hodnoty, odhalil, že 51 % Čechů vnímá úlohu Spojených států v Evropě negativně. Evropskou unii vnímá pozitivně pouze 32 % Čechů.

„Ta data poukazují na změnu ve veřejném mínění, která se objevila ve spojení s šířením dezinformací skrze některé servery,“ uvedl zástupce ředitele Evropských hodnot Jakub Janda. „Snaží se maskovat jako obyčejné mediální portály, ale skrývají tajnou agendu,“ dodal.

K problému se nedávno vyjádřil zřejmě nejslavnější ruský televizní moderátor a ředitel organizace, pod kterou spadá Sputnik, Dmitrij Kiseljev. Ruský „novinář“ prohlásil, že „doba neutrální novinařiny je u konce“. „Jestliže někdo dělá propagandu proti vám, musíte na to reagovat.“

„Zabít jednoho nepřátelského vojáka dnes stojí mnohem více než za časů druhé a první světové války. Ano, ideologická indoktrinace je dnes také o poznání nákladnější, než tomu bylo dříve. Pokud ovšem dokážete člověka o něčem přesvědčit, nemusíte ho zabíjet,“ prohlásil Kiseljev při příležitosti 75. výročí vzniku Sovětské informační kanceláře.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: fib

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

17:10 Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

POHLED IVANA HOFFMANA Tento týden se v Praze odehrává týden duhové hrdosti Prague Pride a Ivana Hoff…