Praha nemá dost vakcíny na druhou dávku, kraje ji poskytnou

29.01.2021 6:30

Praha a Jihočeský kraj získají několik plat vakcíny firmy Pfizer/BioNTech od ostatních krajů, aby mohly dokončit očkování druhou dávkou. Náhradou poskytnou krajům vakcínu Moderny, aby kraje mohly pokračovat s očkováním dalších lidí první dávkou.

Praha nemá dost vakcíny na druhou dávku, kraje ji poskytnou
Foto: prague.eu
Popisek: Rašínovo nábřeží
reklama

Kraje se na tom dohodly, novinářům to dnes po jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Blatný řekl, že nedostatek vakcín firmy Pfizer/BioNTech je především v pražských fakultních nemocnicích, které začaly s očkováním dříve, tedy v době, kdy ještě dodávky byly dodávány v objednaném množství. V Praze je tedy více lidí, kteří potřebují dostat druhou dávku vakcíny a nemocnice na to nemají dostatek zásob. Nemocnice výměnou naopak pošlou do regionů lahvičky vakcíny od firmy Moderna, aby v krajích bylo možné pokračovat s očkováním první dávkou u dalších lidí. Počty dávek, které si kraje vymění, budou podle Blatného srovnatelné.

Firma Pfizer/BioNTech od minulého týdne zhruba o pětinu snížila počty dávek, které do Česka dodává. Chce výrobní kapacity navýšit, uzavírá smlouvy o využití jejich kapacit s dalšími farmaceutickými firmami. Omezení má trvat zhruba do poloviny února, pak firma dodávky vyrovná a v dalších měsících navýší.

Lednové dodávky proti původním plánům z vakcinační strategie omezila na čtvrtinu také firma Moderna, v příštím měsíci ale dodá 110 000 dávek místo původně avizovaných 80 000. Kvůli úpravám složení chce dodávky zpočátku omezit i firma AstraZeneca, jejíž žádost o podmínečnou registraci pro užití ve státech EU bude Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) projednávat v pátek.

Pokud EMA vakcínu firmy AstraZeneca doporučí ke schválení, mohla by být v blízké době dostupná i v ČR. Blatný ale dnes na dotazy novinářů neupřesnil, zda a případně jak bude reagovat na rozhodnutí německé očkovací komise, která doporučila podávat tuto vakcínu jen lidem mezi 18 a 64 roky. Není podle ní totiž k dispozici dostatek dat o účinnosti u lidí nad 65 let, což AstraZeneca popírá. Blatný uvedl, že se Česko bude řídit rozhodnutím EMA a případnou úpravu konzultovat s tuzemským Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

21:40 Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

Pondělní den přinesl konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Resort dočasně povede ministr …