Praha si dnes připomene 300. výročí narození Marie Terezie

13. 5. 2017 6:06

Pražský hrad dnes symbolicky poctí svou návštěvou panovnice Marie Terezie a jejích 16 dětí. Výpravný programpřipomene dnešní 300. výročí narození této jediné vládnoucí české královny a zároveň zahájí letošní turistickou sezonu na Pražském hradě. Nedaleko Hradu bude odpoledne odhalen základní kámen pomníku Marie Terezie.

Praha si dnes připomene 300. výročí narození Marie Terezie
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Pražský hrad
reklama

"Výročí Marie Terezie si Hrad připomíná proto, že to byla právě ona, kdo dal Pražskému hradu jeho současnou stavební podobu," uvádí v pozvánce na dnešní akci Správa Pražského hradu. Hlavní objekty hradního areálu budou dnes pro návštěvníky otevřené zdarma.

Habsburskou panovnici dopoledne přiveze na hrad kočár tažený starokladrubskými plnokrevníky. Marii Terezii doprovodí jejích 16 potomků a manžel František I. Štěpán Lotrinský a také pět desítek habsburských vojáků s křesadlovými puškami a šavlemi. Kostýmovaný průvod zamíří na třetí nádvoří, kde hlavní postavy sehrají divadelní inscenaci představující život a dílo královny, která velkou část panování válčila o své země a zároveň zavedla některé reformy, například povinnou školní docházku nebo číslování domů.

Kromě divadelního představení čeká na návštěvníky hradu i další program. Dcera Marie Terezie, pozdější francouzská královna Marie Antoinetta, otevře dopoledne v horní části Jeleního příkopu piknikovou louku. Lidé se také budou moci vyfotit v dobových kostýmech nebo sledovat slavnostní střídání Hradní stráže.

Třísté výročí narození Marie Terezie si dnes odpoledne budou moci lidé připomenout i v parku u Prašného mostu. Primátorka Adriana Krnáčová a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář tam slavnostně odhalí základní kámen pomníku Marie Terezie, který by měl být hotový zřejmě příští rok.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen náhoda. Nemuselo to být Česko, zní z Ruska

6:00 Jen náhoda. Nemuselo to být Česko, zní z Ruska

Podle známého ruského novináře Fjodora Lukjanova jsou události v Česku součástí nové studené války, …