Praha udělí čestné občanství Mládkové nebo režiséru Menzelovi

26.08.2019 13:47

Čestné občanství hlavního města Prahy bude uděleno mecenášce a sběratelce umění Medě Mládkové a režisérovi, herci a scenáristovi Jiřímu Menzelovi. Ocenění dále obdrží lékař a politik Pavel Klener a ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Praze Helena Koenigsmarková. Na dnešním jednání to odsouhlasila městská rada, návrh musí ještě schválit zastupitelstvo, uvedla ČTK.

Praha udělí čestné občanství Mládkové nebo režiséru Menzelovi
Foto: Martin Kovář
Popisek: Jiři Menzel s chotí

Nejvyšší osobní vyznamenání udílené hlavním městem získá Meda Mládková, která 8. září oslaví 100. narozeniny. Praha ji chce ocenit za šíření českého výtvarného umění a věhlasu české metropole ve světě, vyplývá z důvodové zprávy. Se svým manželem založila Nadaci Jana a Medy Mládkových, dala vzniknout Museu Kampa, pro které nechala zrekonstruovat historické budovy Sovových mlýnů. Postarala se také o záchranu nedaleké Werichovy vily a její zpřístupnění veřejnosti.

Za mimořádné zásluhy v oblasti filmového umění bude čestným občanstvím hlavního města oceněn také Jiří Menzel. Proslul oscarovým snímkem Ostře sledované vlaky, mezi další jeho velké režijní počiny patří filmy Skřivánci na niti, Na samotě u lesa, Postřižiny nebo Slavnosti sněženek. V herecké úloze ho mohli diváci naposledy vidět ve slovensko-česko-rakouské road movie Tlumočník z roku 2018.

Hlavní město ocení lékaře Pavla Klenera, jehož hlavním oborem je onkologie, zejména pak zavedení chemoterapie zhoubných nádorů do klinické praxe. Je zakladatelem této disciplíny v Československu. Stal se prvním polistopadovým ministrem zdravotnictví.

Stříbrnou medaili hlavního města získá Helena Koenigsmarková, která od roku 1990 vede Uměleckoprůmyslové museum v Praze.

Hlavní město od roku 1990 udělilo čestné občanství šesti desítkám osobností, mimo jiné Jaroslavu Foglarovi, Zdeňku Svěrákovi, Jiřímu Bělohlávkovi, Jiřímu Suchému, Daně Zátopkové nebo Miloši Formanovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…