Prahu dnes čekají demonstrace proti americkému konvoji, ale i na jeho podporu

28.03.2015 6:14

Prahu dnes čekají demonstrace odpůrců průjezdu amerického vojenského konvoje Českem i jeho příznivců. Hned několik akcí se odpoledne sejde na Václavském náměstí, stoupenci NATO a americké armády budou manifestovat také na náměstí Míru.

Prahu dnes čekají demonstrace proti americkému konvoji, ale i na jeho podporu
Foto: thinkstockphotos.com
Popisek: Vojenská vozidla, ilustrační foto

Demonstraci proti přítomnosti vojsk USA v České republice organizuje od 15:00 v horní části Václavského náměstí pražské sdružení KSČM, iniciativa Ne základnám, Hnutí za přímou demokracii, hnutí Stop církevním restitucím a další uskupení. Očekávají, že odsoudit přesun zhruba 520 amerických vojáků a 120 armádních vozidel přes Česko přijde na 5000 lidí.

Krátce před tímto protestem se před Národním muzeem plánují setkat i zastánci konvoje, kteří chtějí vyjádřit nesouhlas s postoji komunistů. Proti kritikům konvoje chtějí od 16:00 manifestovat také občanské iniciativy na náměstí Míru. "Naším cílem není vyvolávat přímý střet. Domníváme se ale, že je správné, aby v ulicích nebyli pouze oni," vysvětlil jeden z organizátorů Pavel Šafr. Na akci prý chtějí vyzvat vládu, aby vyslala jasný vzkaz, že se Česko hlásí ke svým spojencům.

Na 17:00 pak do dolní části Václavského náměstí svolala pochod proti "americkým okupantům" konzervativní Národní demokracie. Jeho organizátoři chtějí přes Národní třídu a Karlův most dojít na Malou Stranu před velvyslanectví Spojených států a předat tam protestní nótu.

Američtí vojáci se vrací z vojenského cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu. Do Česka přijedou v neděli z Polska ve třech konvojích, které se v pondělí spojí v Praze. Českou republiku opustí ve středu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnus se valí dál. „Babiš na Národní“ má pokračování

13:30 Hnus se valí dál. „Babiš na Národní“ má pokračování

Premiér Andrej Babiš na svém facebooku sdílel fotografii z pražské Národní třídy, kde ještě za tmy v…