Pravda a láska Václava Havla? Kdeže. Bývalý agent začal mluvit. O sledování Babiše, o tom, jak mocní ohýbají pravidla

6. 2. 2019 16:23

Bývalý náměstek civilní rozvědky – Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeněk Blahut poskytl obsáhlý rozhovor Ekonomickému deníku. Tvrdě se v něm obul do politiků. Vrací se prý doba, kdy spravedlnost měří mocným lidem této země jiným metrem než lidem obyčejným. Ve společnosti prý znovu narůstá strach. Václav Havel měl podle jeho názoru pravdu, když apeloval na národ, že pravda a láska musí jednou zvítězit nad lží a nenávistí.

Pravda a láska Václava Havla? Kdeže. Bývalý agent začal mluvit. O sledování Babiše, o tom, jak mocní ohýbají pravidla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto
reklama

S více než ročním odstupem dnes Blahut může říct, že má nadhled nad tím, co se v minulosti dělo v jedné z českých tajných služeb. S tímto odstupem dospěl k závěru, že v české společnosti je něco opravdu hodně špatně. S odstupem času si uvědomil, jak důležitá byla slova prvního českého prezidenta Václava Havla o lži a nenávisti.

Anketa

Česko uznalo za prezidenta Venezuely Juana Guaidóa. Souhlasíte?

hlasovalo: 14372 lidí

„Celý život, v policii i ve službě, jsem pracoval pro tento stát. Snažil jsem se, aby bylo dodržováno právo. Abych na konci své služební kariéry zjistil, že čelní představitelé tohoto státu i střední management se v právu snaží nalézt různé skuliny, ohýbat ho. K tomuto rozhovoru mě nutí situace v celé společnosti, kterou totálně rozdělili dva mocichtiví páni. Hádají se lidé v hospodách, v práci i v rodinách. Politici by přitom měli lidi spojovat. To, čeho jsme svědky dnes, nemá s politikou v demokratické společnosti nic společného. Jsme svědky arogance moci, neustálých lží nejvyšších představitelů. Těžko se mi pak dětem jako otci vysvětluje, že lhát se nemá. Nikdy jsem si neuvědomoval, jak silná byla slova prezidenta Václava Havla, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí,“ zdůraznil Blahut.

Nelehkou situaci mohla vylepšit média v roli hlídacích psů demokracie, ale když významné deníky vlastní politik, a dokonce přímo premiér země, zub těchto „psů“ to notně otupí.  

„I novináři jsou tu rozděleni a velmi těžko se hledá někdo, kdo píše nezaujatě a objektivně. Obyčejným lidem se proto pravda hodně těžko hledá. A právě to je voda na mlýn současným populistům, kteří se zjevují – ani nevím odkud. A to nejen v České republice, podívejme se po celé Evropě,“ pokračoval bývalý agent.     

Blahut se domnívá, že se v české společnosti znovu šíří a strach a pocit, že mocným politikům této země neměří spravedlnost stejným metrem, jaký používá na obyčejné lidi.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Došlo i na Blahutův odchod z ÚZSI, prý si ho přál tehdejší ministr vnitra za hnutí ANO, dnešní ministr obrany za tutéž stranu Lubomír Metnar. Své přání ale údajně nijak neodůvodnil.

„Prostřednictvím ředitele jsem ho dvakrát žádal o schůzku. Domníval jsem se, že by mohl pochopit, že jsme profesionálové a ne prodloužené ruce některých politiků, jak nám bylo tehdy předhazováno. Setkání odmítal a trval na mém odchodu. Rychle mi došlo, že nemůžu plně vykonávat funkci, pomáhat službě v její práci, a proto jsem se rozhodl odejít. Rozhodl jsem se, že to udělám rychle. Do toho ale začal soud probírat kauzu Petra Čadka. Jeho právníci před médii zmínili, že mě obvinil z toho, že jsem si měl říct o peníze. A novináři to, aniž o tom pořádně něco věděli, pak začali dávat do souvislosti s mým odchodem. A protože můj odchod požadoval ministr, nikdo se mě veřejně nezastal. Což mě utvrdilo, že jsem se rozhodl správně,“ řekl někdejší zpravodajec.

Fotogalerie: - Babiš na hrad

Demonstrace aktivistické skupiny AUVA (Andrejovy ú...
Demonstrace aktivistické skupiny AUVA (Andrejovy ú...
Demonstrace aktivistické skupiny AUVA (Andrejovy ú...
Demonstrace aktivistické skupiny AUVA (Andrejovy ú...
Demonstrace aktivistické skupiny AUVA (Andrejovy ú...
Demonstrace aktivistické skupiny AUVA (Andrejovy ú...

Pár slov věnoval i twitterovému účtu Julius Šuman, skrze který vyšlo najevo, že Babiš jako politik mohl ovlivňovat obsah svých novin. Dnešní premiér to však vždy důrazně odmítal.

Blahut v rozhovoru prohlásil, že rozhodně není pravda, že by twitterový účet Julius Šuman založil někdo z ÚZSI. Drtivá většina lidí, která zde pracuje, je prý ke státu maximálně loajální. Navíc by takový účet s těmi informacemi, které tam byly, pravděpodobně nedokázal ovládat jeden člověk, takže by dříve či později všechno vyplulo na povrch.  

„Sledovací sekce ÚZSI je útlejší než ta policejní a je natolik vytížená, že by to nebylo fyzicky možné. Sledování se plánuje na delší dobu a prochází složitým schvalovacím procesem. Navíc kdybychom těm lidem řekli, že budou sledovat Babiše nebo někoho dalšího z Agrofertu, kdo se mohl znelíbit bývalé vládě, tak by se to za a) určitě rozkecalo a za b) by to někteří určitě odmítli. Jsou tam profesionálové, kteří by se proti takovému sledování postavili. A měli by na to plné právo. V této souvislosti se mimo jiné hovořilo o bývalém kolegovi Karlu Urbanovi, který pracuje v diplomatické misi na Balkáně. Tento bývalý kolega ale neměl se sledováním ÚZSI nic do činění, zabýval se v úřadu zcela jinou činností. Za další, příslušník ÚZSI nemůže jen tak odjet na vlastní pěst do zahraničí, do Francie za Babišem. Vnitřní předpisy cesty do zahraničí takovéhoto typu neumožňují, protože ti lidé pracují v tajné službě, která má striktně stanovená pravidla. Navíc já Urbana skoro neznám, takže bych ho mohl stěží řídit,“ poznamenal Blahut.  

Stejně tak je totální nesmysl, že by ÚZSI platila sociální demokracie.

Blahut se zamyslel také nad modernizací tajné služby. V tuhle chvíli se prý služba spíš vrací do minulosti, což zpravodajec vnímá jako problém. O jistou modernizaci se prý pokusil Karel Randák, ale teď se některé modernizační kroky vracejí zpět.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

7:55 „Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

TÝDEN V MÉDIÍCH Na naprosto bizarní dramaturgickou dezorientaci České televize upozornil komentář Ja…