Pravice jen zdržuje, prohlásil Filip. Kalousek prý ve skutečnosti vládu shodit nechce

26.05.2015 19:19

Předseda komunistů Vojtěch Filip znovu v České televizi vysvětloval, proč komunisté kritizují vládu, ale proč ji zároveň nemohou vyslovit nedůvěru po boku TOP 09 a ODS. Faktem prý ovšem také je, že Andrej Babiš má dnes z pozice ministra financí tolik informací, že z toho jeho firmy mohou profitovat, což je problém. Poškozuje to prý českou politiku i ekonomiku.

Pravice jen zdržuje, prohlásil Filip. Kalousek prý ve skutečnosti vládu shodit nechce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip
reklama

Šéf komunistů Vojtěch Filip přímo ze sněmovny vystoupil v úterním Interview ČT24. Znovu zopakoval, že komunisté nemohou podpořit pravici v pokusu vyslovit nedůvěru vládě. „My nejsme toho názoru, že pravicové strany, které prohrály volby ... mají teď představovat politické směřování České republiky,“ prohlásil Filip hned v úvodu s tím, že kauza někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) se teď řeší před soudem.

To ovšem neznamená, že by komunisté současnou vládu podporovali, protože neřeší církevní restituce nebo majetková přiznání. Pravicové opozici ale podle jeho názoru nejde o vyslovení nedůvěry, jde jim prý jen o zdržování standardních poslaneckých schůzí. „Nám od roku 2014 chybí projednat 117 bodů z řádných schůzí,“ podotkl.

Babiš by to měl řešit, ale neučiní tak

Filip je i toho názoru, že Andrej Babiš má jako ministr tolik informací, že z toho jako majitel Agrofertu může v nemalé míře profitovat. To by si měl uvědomit a něco s tím udělat. „Být vrcholným politikem je práce na plný úvazek a on se musí rozhodnout, jestli chce být podnikatelem nebo politikem. Žel ale neočekávám, že něco takového udělá, čímž utrpí i naše politika i ekonomika,“ poznamenal Filip.

Ze stolu smetl také tvrzení zastánců Andreje Babiše, že jeho voliči věděli, co může nastat po Babišově zvolení, že bude ve střetu zájmů. „Takový konflikt zájmů tady ještě nebyl od roku 1993 a málokterý z občanů si dokázal představit, jakou roli bude hrát rozhodování Andreje Babiše v konkrétních věcech.“

Jako nejsilnější opoziční strana KSČM kritizuje, že vláda razantněji nepřistoupila k majetkovým přiznáním, církevním restitucím a tak podobně. Místo toho přistupují na hru pravice a poslouchá rétorická cvičení politiků ODS a TOP 09.

Na Ukrajině je to jinak

V závěru se vyjádřil k situaci na Ukrajině. KDU-ČSL se podle Filipa hluboce mýlí, když tvrdí, že vinu za situaci na Ukrajině nese Rusko. Čas podle Filipa ukáže, že se pravda liší od toho, jak nám ji předestírají naše média. A pokud někdo hájí vztahování se současné kyjevské vlády k Banderovcům, měli by si uvědomit, že právě Banderovci mají na rukou krev Čechů, mimo jiné těch Volyňských.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

5:05 A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

CHARTA 77 Podle mnohých odborníků přesvědčivým dokladem o kinematografii první poloviny sedmdesátých…