Pravice v bažině: Komunisté válcují Kalouska s knížetem, ODS padá do druhé ligy

12.03.2013 13:52

Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, znamenalo by to podle průzkumu společnosti SANEP jistojistě pád pravice. Vítězem voleb by se totiž stala ČSSD. Získala by 27,2 procenta hlasů. Jako druhá by skončila KSČM, které by dalo svůj hlas 17,3 procenta lidí. Třetí příčku by pak získala TOP 09 a až na čtvrtém místě by se umístila ODS.

Pravice v bažině: Komunisté válcují Kalouska s knížetem, ODS padá do druhé ligy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek s Karlem Schwarzenbergem na inauguraci Miloše Zemana
reklama

Kdyby se nyní konaly parlamentní volby, tak by levice válcovala pravici. Na prvních dvou místech by se umístila ČSSD s KSČM. Zatímco socialisté by v Poslanecké sněmovně obsadili 66 mandátů při zisku 27,2 % hlasů, komunisté by pak měli 42 mandátů při zisku 17,3 % hlasů.

Třetí nejsilnější parlamentní stranou by se v březnu stala TOP 09, která by se tak poprvé dostala před ODS. Za TOP 09 by v dolní komoře Parlamentu mohlo usednout 32 poslanců, neboť by tato strana získala 13,2 % hlasů. TOP 09 by se tak stala zároveň lídrem pravice na domácí politické scéně.

Celý průzkum ZDE

ODS pak podle SANEPu nadále ztrácí důvěru voličů - pokud by se volby konaly nyní, měla.by ve sněmovně jen 25 křesel a zisk 10,2 % hlasů.

Pátou nejsilnější parlamentní stanou by se aktuálně stala Strana práv občanů - zemanovci. Straně by dalo v březnu svůj hlas 8,3 % voličů a získala by 20 mandátů.

„SPOZ tak nadále profituje z výsledků prvních přímých prezidentských voleb v nichž byl zvolen čestný předseda strany Miloš Zeman,“ uvádí SANEP.

Poslední stranou, která by získala poslanecká křesla, by byla KDU-ČSL se ziskem 5, 9% hlasů. Poslanců by tak měla tato strana dohromady 15.

ODS se může ocitnout na hraně volitelnosti

Z výsledku průzkumu společnosti SANEP tedy vyplývá možné, že TOP 09 při příštích sněmovních volbách nejspíše převezme po ODS otěže nejsilnější pravicové strany.

„Oproti tomu ODS přichází i o své skalní voliče a v případě dalšího voličského odlivu se může ocitnout na hraně volitelnosti. Pro pravicové voliče se tak TOP 09 stává oproti ODS čitelnou stranou, která je schopna prosazovat své programové cíle a je schopna hájit pravicové ekonomické principy,“ zdůrazňuje k tomu SANEP.

I u SPOZ ale volební preference narůstají. „V případě stabilizace voličského elektorátu tak může být SPOZ v budoucí sněmovně významným partnerem pro vyjednávání o budoucí vládní koalici,“ připomíná pak v této souvislosti SANEP s tím, že ale bude záležet na této straně samotné, zda si dokáže vytvořit stabilní voličskou základnu, která je složena i z voličů ČSSD.

ČSSD by měla s KSČM 108 hlasů

A jak by vypadaly možné koalice mezi stranami? Vítězná ČSSD by se 66 mandáty vytvořila pohodlnou vládní většinu v šesti možných volebních koaličních uskupeních. Především by mohla vládnout s druhou KSČM. Obě strany by totiž dohromady měly 108 hlasů. Aktuálně ve hře by ale byla i případná koalice ČSSD, SPOZ a KDU-ČSL, která by disponovala těsnou většinou 101 hlasů. Dokonce ústavní většinu by pak v podobě 128 mandátů mělo koaliční spojení ČSSD, KSČM a SPOZ.

„Do rozložení povolebních sil však stále mohou zasáhnout i menší strany, které se přibližují pětiprocentní hranici, a tedy vstupu do Poslanecké sněmovny,“ dodává nakonec SANEP.

Výsledky volebních preferencí ukázal exkluzivní průzkum společnosti SANEP, který monitoroval volební preference u rozhodnutých voličů ve dnech 7. -11. března 2013.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…