Právník: Když věřící poslanec schválí církevní restituce, bude to střet zájmů

22.05.2012 20:45

Pokud bude věřící poslanec hlasovat pro schválení zákona o církevních restitucích, může to být bráno jako střet zájmů. Zároveň by na něj mohla opozice podat ústavní stížnost. Alespoň to tvrdí ústavní právník Václav Pavlíček.

Právník: Když věřící poslanec schválí církevní restituce, bude to střet zájmů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

V úterý v Poslanecké sněmovně proběhl seminář, na němž Václav Pavlíček radil poslancům. „Zákon o střetu zájmu požaduje, aby prohlásili, že mají zájem na tom, aby to bylo schváleno, protože majetek získá církev, které jsou aktivními příslušníky,“ prohlásil zde právník.

„Mohl by to být významný důvod k ústavní stížnosti, pokud jde o proces projednávání,“ dodal navíc. Opozice by mohla tohoto názoru využít.

Pavlíček patří mezi kritiky zákona o církevních restitucích. Podle něj totiž povede zpátky k feudálním poměrům. „Vývoj v Rakousku i v jiných státech ukázal, že sekularizace církevního majetku bez náhrady nebyla ve světě považována za opatření komunistické, ale za zásah demokratické revoluce proti feudalismu,“ uvedl příklad.

S jeho názory ale někteří poslanci nesouhlasí. „Žádnému poslanci přece z toho nevznikne individuální výhoda,“ odmítl jeho teorii podle deníku Právo Marek Benda, jeden z autorů zákona a předseda ústavně právního výboru sněmovny.

Podle něj není smyslem zákona jen náprava křivd, ale také finanční odluka církví od státu. „V dnešní situaci ta omezení pokládáme za zbytečnost, protože směřujeme do zcela jiného režimu, církve budou nezávislé na státu a bude jejich odpovědnost se o sebe postarat,“ dodal Benda.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

14:00 To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

V souvislosti s úmrtím Karla Gotta se začalo řešit, jaké měl názory na komunisty a co dělal v době v…