Pražská kavárna pukne. Matěj Stropnický odešel na venkov a prozřel: Ohrožení demokracie? O tom jsem tu neslyšel. Co řeší v Praze, to tu lidi nepálí

10.03.2020 16:20 | Zprávy

Bývalý šéf Strany zelených Matěj Stropnický kritizuje současnou levici, která podle něj nemá jasno v tom, koho chce oslovit. „Musí se rozhodnout, koho chce hájit. Jestli to mají být běžní lidé, tak musí začít mluvit tak, aby tomu rozuměli, aby to bylo reálné a aby jim to k něčemu bylo,“ tvrdí Stropnický. Strana zelených podle něj selhala právě proto, že se zároveň snažila oslovit městskou střední třídu a venkovské občany. „Chtít hájit lidi v exekucích a zároveň u toho být miláčkem pražské kavárny, potažmo liberálních médií, nejde,“ má jasno.

Pražská kavárna pukne. Matěj Stropnický odešel na venkov a prozřel: Ohrožení demokracie? O tom jsem tu neslyšel. Co řeší v Praze, to tu lidi nepálí
Foto: Repro XTV
Popisek: Bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický

Dnes už bývalý politik Stropnický se před dvěma lety odstěhoval z Prahy na venkov a změnu si pochvaluje. „Chtěl jsem začít žít jinak, v jiném prostředí, víc venku, míň v kanceláři, dělat něco užitečného a pracovat rukama. A vypadnout z bludného kruhu pořád stejných názorů svého okolí. Docela mi ta práce, když opravujeme ten starej barák a čistíme tady park, pročišťuje hlavu,“ říká Stropnický v rozhovoru pro server Info.cz

Lidi na venkově podle něj „pálí“ úplně jiné problémy než ty ve městě. „Je tu jiný rytmus. A hodně problémů, který pálí lidi v Praze, tady fakt nikdo neřeší. Ohrožení demokracie? O tom jsem tu moc neslyšel,“ naráží na demonstrace, které se odehrávají ve velkých městech.

„Lidi tu zajímá jejich vlastní život, to je ta věc veřejná, o kterou jim jde. Není to tak málo, jak bych to asi viděl ještě před pár měsíci v Praze. Chtějí dělat poctivě svoji práci, vydělat si, mít hezkej dům a pak nedělat třeba taky nic. Lidé od velké politiky už vůbec nic nečekají,“ všiml si Stropnický, který žije v Osečanech na Příbramsku.

Stropnický zpětně hodnotí své působení v čele Zelených jako průšvih. „Prohra ve volbách mě mrzela, ale byla zasloužená. Byli jsme prostě špatní. Mimo. Navíc kampaň strašná, blbá, nudná, falešná. Úplnej trapas. Ale nešlo to už zastavit, jinou bych neprosadil, tak byla nijaká. Zelení si o sobě myslí, že spolkli všechnu moudrost světa, a jsou ve skutečnosti hodně úzkoprsí, detailisti,“ nebere si servítky bývalý šéf strany.

„Všechno špatně. Bylo naivní si myslet, že můžu uspět. Dostal jsem rok a půl a straníci mne na sjezdu ve vedení obklopili mými odpůrci, načež se pak mnozí jen dívali, jak to nefunguje. Přebíral jsem stranu úplně neviditelnou, se dvěma procenty v průzkumech. Kdo tedy tvrdí, že jsem ji pohřbil, kecá. Byli jsme vidět naposled ve vládě,“ pokračuje Stropnický v kritice.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

20:28 Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

Ostravák, komentátor a úspěšný bloger Ladislav Větvička byl hostem moderátora Tomáše Lukavce v jeho …