Pražští zastupitelé po třech hodinách ještě neschválili program

19.09.2019 13:47

Pražští zastupitelé ani po třech hodinách od začátku dnešního jednání neschválili jeho program. Přeli se o materiály, které chtějí na program dodatečně zařadit opoziční ODS a ANO, uvedla ČTK.

Pražští zastupitelé po třech hodinách ještě neschválili program
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání zastupitelstva hlavního města. Na programu byl mimo jiné i rozpočet na příští rok
reklama

V dlouhé diskusi debatovali zejména o výběrovém řízení na pronájem Šlechtovy restaurace ve Stromovce, zrušení části trasy autobusové linky H1 pro handicapované nebo počet poradců primátora. V Praze vládnou v koalici Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN).

Opozice zpochybnila to, jak městská firma Obecní dům vybrala provozovatele Šlechtovy restaurace. Smlouvu s městem ale Obecní dům dosud neuzavřel a podle opozice i koaličních Spojených sil je tak výběr nájemce neplatný. Restauraci měl provozovat Vinohradský pivovar. Radní v pondělí schválili dokument, podle něhož restauraci po dokončení rekonstrukce svěří Obecnímu domu. Firmě ale doporučili, aby vypsala nové výběrové řízení. Podle opozice je postup vedení města netransparentní.

Na vedení Prahy se snesla od opozičního zastupitele a poslance Patrika Nachera (ANO) kritika také kvůli zrušení části linky MHD označené H1, která slouží pro handicapované a vozí je mezi Černým Mostem a náměstím Republiky. Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) kritiku odmítl. Linka podle něj byla nevyužívaná, navíc město posílilo službu převozu od dveří ke dveřím, která slouží vozíčkářům.

Zastupitelé řešili také počet primátorových poradců. Podle opozice jich má nadstandardní množství. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) to odmítl a řekl, že jich má stejně jako kterýkoliv z jeho předchůdců.

Na přetřes přišlo i téma kontrol na radnicích. Podle některých opozičních zastupitelů existuje podezření, že magistrát na jednotlivé radnice vysílá kontrolory podle toho, kdo na ní vládne a vyhýbá se radnicím, kde jsou ve vedení Piráti. Předseda zastupitelů Spojených sil a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) řekl, že je to velmi vážné téma a musí se vysvětlit. Primátor odmítl, že by byly kontroly posílány cíleně nebo z politických důvodů.

Poslední dvě zasedání zastupitelů se v dubnu a v květnu protáhla do ranních hodin, dubnové dokonce trvalo od čtvrtečních 09:00 do pátečních 07:30. V kuloárech se objevila informace, že by jednání zastupitelstva mělo dnes končit nejpozději v 21:00, protože noční jednání porušují zákoník práce, pokud jde o úředníky magistrátu. Podle informací ČTK ale zastupitelé chtějí jednat, dokud neproberou všechny body programu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Dvojitou? Mám.“ Češi už přečůrali vládní nesmysl

14:41 VIDEO „Dvojitou? Mám.“ Češi už přečůrali vládní nesmysl

Z nových vládních nařízení se největším terčem posměchu stal příkaz nosit dvě chirurgické roušky na …