Před 45 lety se upálil na protest proti normalizaci Evžen Plocek

08.04.2014 9:29

Před 45 lety, 9. dubna 1969, zemřel v jihlavské nemocnici technický úředník Evžen Plocek. Pět dní předtím se v Jihlavě na náměstí zapálil na protest proti nastupující normalizaci. Sebeobětováním navázal Plocek na odkaz Jana Palacha a Jana Zajíce, ale na rozdíl od nich o Plockovi veřejnost dlouho skoro nevěděla.

Před 45 lety se upálil na protest proti normalizaci Evžen Plocek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vzpomínkový pietní akt při příležitosti 44. výročí uctění památky padlých při vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa
reklama

Do celostátního tisku nepronikla ani řádka, kromě malé zprávy v černé kronice Rudého práva, která ale neuváděla ani iniciály.

Plocek se narodil 29. října 1929 v Jihlavě. Vyučil se nástrojařem a po válce nastoupil do jihlavského Motorpalu. V roce 1955 se stal předsedou závodního výboru ROH a vstoupil do komunistické strany. Po rozšíření vzdělání se stal vedoucím obchodního úseku a později náměstkem ředitele.

Na jaře roku 1968 zasedl v okresním výboru KSČ, kde patřil k zastáncům reformních myšlenek Pražského jara. Po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy se zúčastnil vysočanského sjezdu, jehož delegáti žádali okamžité stažení cizích vojsk (sjezd později nové vedení KSČ prohlásilo za nelegální).

Ani nejbližší Plockovi známí se s odstupem času neshodli na tom, zda měl jeho čin jen politický motiv, či byl vyvrcholením jeho osobních problémů. Plocek totiž nezanechal žádný dopis, pouze těsně před činem na pult jedné ze střelnic na pouti hodil papírky se slovy: „Jsem pro lidskou tvář - nesnáším necit - Evžen" a „Pravda je revoluční - napsal Antonio Gramsci (italský politik, publicista a marxistický filosof - poznámka ČTK)".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

7:55 „Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

TÝDEN V MÉDIÍCH Na naprosto bizarní dramaturgickou dezorientaci České televize upozornil komentář Ja…