Předražený vojenský materiál. Ukrajina vyšetřuje. Bachmut je prý nedobytný

06.02.2023 9:35

Ruská agrese proti Ukrajině trvá již 348 dní, ale podle CNN skutečná válka vlastně ještě ani nezačala. K opravdu mohutné ofenzivě se prý Rusové chystají až teď, v době, kdy Ukrajinou cloumají korupční aféry spojené i se zásobováním ukrajinské armády. V této situaci nechává ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyměnit ministra obrany. Končí Oleksij Reznikov, kterého má nahradit šéf tajných služ Kyrylo Budanov.

Předražený vojenský materiál. Ukrajina vyšetřuje. Bachmut je prý nedobytný
Foto: Repro Youtube
Popisek: Přeprava ruských tanků

Průvan ve státních strukturách Ukrajiny ne a ne utichnout. Americká zpravodajská stanice CNN upozorňuje, že o svůj post přijde ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. David Arahamia, vedoucí parlamentní frakce prezidenta Volodymyra Zelenského, se o tuto zprávu podělil v nedělním prohlášení na Telegramu.

„Válka diktuje personální politiku,“ uvedl Arahamia. „Doba a okolnosti vyžadují posílení a přeskupení sil. To se děje nyní a bude se dít i v budoucnu,“ pokračoval.

Jeho odchod přichází v době, kdy se šíří zpráv o drahých nákupech potravin a dalších věcí pro armádu. Reznikov je ministrem obrany Ukrajiny od roku 2021. A už se ví, kdo ho nahradí. Generálmajor Kyrylo Budanov, vrcholný představitel zpravodajských služeb na ministerstvu, je připravován na post příštího ukrajinského ministra obrany.

Ještě před svým odchodem z úřadu Reznikov oznámil, že město Bachmut zůstává ukrajinskou pevností, kterou Rusové marně dobývají. Den co den zde prý ztrácejí na 500 mužů. CNN však upozornila, že tuto zprávu nemohla ověřit.

Americký Institut pro studium války (ISW) také tvrdí, že Rusové v této situaci nejsou schopni převzít kontrolu nad Bachmutem. Podle ISW navíc ukrajinská armáda posílá další posily do Vuhledaru, o který se také tvrdě bojuje.

ISW informuje

ISW informuje

Na tiskové konferenci taktéž Reznikov oznámil, že od pondělí začnou ukrajinští vojáci cvičit s německými tanky Leopard.

Ukrajinci prý také žádají o rakety dlouhého doletu a opakovaně ujišťují své západní partnery, že je nepoužijí na zásahy v hloubi Ruské federace. Rakety prý dopadnou jen a jen na územní Ukrajiny, včetně území, které Rusové momentálně okupují.

Ukrajinský Národní protikorupční úřad vyšetřuje „vysoce medializované zprávy" o údajném nákupu vojenského materiálu, včetně potravin pro vojáky, za nadsazené ceny.

Reznikov před nedělní zprávou o svém zjevném sesazení právě oznámil interní audit ozbrojených sil země týkající se procurementu (nákupu zásob).

Jeho náměstek pro obranu rezignoval koncem minulého měsíce poté, co se obvinění objevila v ukrajinských médiích.

Boj s korupcí je pro Ukrajinu zásadní kvůli budoucímu vstupu do EU. Ukrajinské úřady odhalily během razií provedených minulý měsíc po celé zemi skrýše s penězi v hotovosti a také luxusní hodinky a automobily, upozornila CNN. Mezi osobami, které byly při vyšetřování dopadeny, je podle CNN i úřadující šéf kyjevského daňového úřadu, který se údajně podílel na schématu přehlížení nezaplacených daní v hodnotě 1,2 miliardy ukrajinských hřiven.

Ve 348. den války přišel také veterán CNN Tim Lister s myšlenkou, že skutečná válka vlastně ještě ani nezačala. Rusové teprve teď chystají opravdu mocný útok. „Na frontových liniích jsme viděli známky toho, že (k ní) už začíná docházet. Je to prolog k velké ofenzívě," řekl Lister.

„Dost nás zarazilo množství dělostřelecké a raketové palby, která létala, když jsme byli na frontové linii. Je to pro Ukrajince velká starost, protože jim dochází munice všeho druhu," dodal. „Je velmi obtížné udržet tyto zásobovací linky otevřené a udržet jejich síly plně vybavené na frontových liniích."

Ukrajinští vojáci jsou však podle veterána CNN odhodláni odolat.

„Musím říct, že odhodlání, sebedůvěra a naprostá profesionalita mnoha jednotek, u kterých jsme byli, byla velmi působivá," dodal Lister.

Britská BBC upozornila, že Rusové přes zimu zvýšili výrobu zbraní, munice a zmobilizovali další muže. Tyto nové síly by mohly být využity k dalšímu úderu na Bachmut. A pokud ten padne, Rusové se podle BBC vydají dál na Slovjansk a Kramatorsk. Pokud by Rusové obsadili i tato města, splnili by jeden z cílů deklarovaný ruským prezidentem Vladimirem Putinem, totiž ovládnutí Luhanské a Doněcké oblasti, ovládnutí východu Ukrajiny. „To by však znamenalo obsazení více než 4 000 čtverečních mil (10 360 km²),“ upozornila BBC.

Vedle toho se Rusové snaží obsadit město Vuhledar. BBC připomněla, že právě z tohoto místa mohou Ukrajinci ostřelovat trasy vedoucí na ukrajinský poloostrov Krym, který je od roku 2014 ovládán Ruskem. Vedle toho by se Rusové mohli znovu pokusit obsadit Charkov, druhé největší město Ukrajiny, které dosud nezískali. Navzdory velké snaze.

Podle BBC by se Rusové mohli také výrazněji opevnit v oblasti Záporoží, protože právě tady může Ukrajina udeřit. Ukrajinské vojenské velení však připouští, že v tuto chvíli nemá na útok tímto směrem dostatek prostředků.

Ukrajinské Centrum národního odporu mezitím oznámilo, že ruské síly v okupované Luhanské oblasti pálí ukrajinské knihy. Ty mizí z knihoven i ze škol. „V Rovenkách (Luhanská oblast) byly zaznamenány případy hromadného pálení ukrajinské literatury v místních kotelnách," stojí v prohlášení.

Ministerstvo školství samozvané Luhanské lidové republiky prý zaslalo seznam 365 položek vedoucím městských a okresních správ a vzdělávacích organizací. Bylo jim doporučeno, aby knihy uvedené na seznamu odstranili ze svých knihoven.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

***, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseslušná občanka , 06.02.2023 10:37:36
Těžko uvěřit že by na Ukrajině byla korupce. Pokud ano, tak aspoň vědí naši důchodci kam půjdou jejich peníze, které jim zkrouhne naše dobrosrdečná vláda.

| 6 | 0

Další články z rubriky

Bruselská armáda kazatelů s karabáči. A jako odpověď přišel emotikon hovínka, tleská Žantovský

7:33 Bruselská armáda kazatelů s karabáči. A jako odpověď přišel emotikon hovínka, tleská Žantovský

TÝDEN V MÉDIÍCH Nezvykle ve snůšku absurdit se tentokrát přeměnil přehled mediálních zajímavostí upl…